1. Ryssland U20- Sverige U20 2
Avgörandet i Sveriges grupp sker i natt. Sverige besegrade Schweiz igår, efter en rejäl urladdning i sista perioden, och har nu vunnit samtliga matcher i denna turnering. Ryssland har sett skakiga ut och förlorade första matchen mot Tjeckien. Men Ryssland är ett lag som har blivit bättre för varje match. Samt det faktum att Sverige har råd att förlora och ändå vinna gruppen, gör matchen oerhört svårbedömd. Värt att plocka garderingar.
USA var inblandad i den största skrällen i turneringen när man förlorade mot Slovakien. För att dagen efter besegra Kanada. Matchen mellan Kanada och USA ska vi inte dra så stora växlar från eftersom den spelades utomhus i kraftigt snöfall. Finland hade lite otur med domsluten mot Kanada. Sen slog man tillbaka Danmark, och hade kraftigt skottövertag, men det blev bara 4–1. Finland är bra, men USA bör vara klart bättre.
Anaheim har haft mängder med skadeproblem denna säsong. Detta var också säsongen som Arizona skulle lyfta efter en aktiv sommar. Men det blev platt fall, med en tilltänkt förstamålvakt som varit skadad. Men är tillbaka nu. Anaheim bör bli rejält streckat och med tanke på att deras spelare har börjat komma tillbaka nu, så har de ett klart bättre lag, och bör bli streckat till runt 57 procent.
Det är två av lagen med högst puckinnehav i hela NHL som möts. Tampa har gjort en väldigt bra säsong och deras förstakedja är fantastisk att se. De två ryssarna Kutjerov och Namestnikov flankeras av Stamkos. Där Kutjerov är den tydligast lysande stjärna. Columbus chockade alla förra säsongen, denna säsong har man haft ett väldigt bra målvaktsspel från Bobrovskij. Men även har de nya spelarna Dubois och Milano klivit fram och tagit plats. Oviss match men jag håller Columbus som marginell favorit.
Detroit är inte vad de en gång har varit. Pittsburgh är klart bättre i grunden. Men pingvinerna har en del skador att ta i beaktning. De saknar sin solklara etta i Matthew Murray, och även backar i form av Letang, Ruhwedel och Schultz. Där främst Letang och Schultz är de stora tappen. Men med det sagt ska Pittsburgh vara favoriter, om än marginella sådana. Runt 45 procent bör pingvinerna vara streckade till.
McDavid skulle ta Edmonton till Stanley Cup denna säsong. Det har börjat åt andra hållet. Man ligger på 13:e plats i sin konferens. Det är dock inget man ska lasta McDavid för han är lagets klart bästa spelare. Men laget är bara sex poäng ifrån slutspel, då ska vi även väga in att det är tvåpoängssystem i NHL. Samt att man har fem lag framför sig. Men de har väldigt bra siffror när det kommer till puckinnehav och i april kan vi nog vänta oss att Edmonton ändå nått slutspel. Winnipeg är en av årets positiva överraskningar. De ligger tvåa i hela konferensen och de spelar bra ishockey. Detta är en match som kan bli väldigt målrik. Edmonton bör vara favoriter och kan singlas upp emot 50 procent.
Colorado var förra säsongens klart sämsta lag. Det kunde inte gå sämre denna säsong, och det har det inte heller gjort. Man har snart tagit lika många segrar denna säsong som hela förra. NY Islanders har tagit väldigt många poäng under hösten. Trots att man har haft ett av de sämsta försvaren, samt taskigt målvaktsspel. Islanders bör vara marginella favoriter.
Dallas har haft ett väldigt fint hemmaspel och har bara förlorat fyra matcher av 18. Det är två lag som är väldigt bra på att skapa chanser, och det kan bli en väldigt rolig match att titta på. Dallas vann sin senaste match natten till lördag med 4–2 efter en sen vändning. San José är det laget som spelat minst antal matcher, och varit spellediga längre än texaslaget. Båda förväntas starta sina tilltänkta målvakter. Dallas ska vara favorit.
Bomben – USA
De vann förra året och har med flertalet spelare från det laget i årets turnering. Finland har en av JVMs mest intressanta backuppsättning. Men det bör inte vara tillräckligt för att sätta stopp för jänkarna. Förlusten mot Slovakien slog hårt mot USA, och det gör att de pratat mer om att de måste hålla fokus igenom hela matcherna. Finland spelade dessutom en tight match mot Slovakien så sent som igår kväll.
Lågprocentaren – Columbus
Columbus behöver få igång sitt powerplay, i sådana fall är de en ytterst stark utmanare i slutspelet. Tampa har haft lite mycket medstuds under hösten, och sådant jämnar ut sig. Columbus spelar närmre sin riktiga kapacitet. Att man dessutom fick stryk av Ottawa natten till lördag gör att de kommer få färre streck än de förtjänar. De bör vara favoriter.
Studenten – 36 rader
Ryssland- Sverige x2
USA- Finland 1
Anaheim- Arizona 1x2
Columbus- Tampa Bay 1
Detroit- Pittsburgh x2
Edmonton- Winnipeg 1
Colorado- NY Islanders 1x2
Dallas- San José 1
Pampen – 216 rader
Ryssland- Sverige 1x2
USA- Finland 1
Anaheim- Arizona 1x2
Columbus- Tampa Bay 12
Detroit- Pittsburgh x2
Edmonton- Winnipeg 12
Colorado- NY Islanders 1x2
Dallas- San José 1
Här hittar du dagens Powerplay.
Här hittar du dagens övriga spel.




