En imponerande vändning av Frölunda senast mot Brynäs, där göteborgarna aldrig kom upp i den höga farten man brukar spela med. Vilket ledde till att Brynäs kunde försvara sig relativt bra. Men defensivt såg det väldigt bra ut. Minus för att Rosseli-Olsen fick en väldigt ful huvudtackling och han bör inte spela redan två dagar efter den smällen. Hv71 vann hemma mot Skellefteå. I en match där man gjorde något så oväntat som mål med två man färre på isen. Det är två starka lag, men där hemmalaget bör vara favoriter. En bra etta.
Luleå har spelat bra sista tiden. Så pass bra att man bara är fyra poäng efter Skellefteå på en sjätteplats. Platvsen som garanterar en plats i kvartsfinalen. Något som såg omöjligt ut i slutet på januari. De vann mot Mora sist. Där det såg riktigt bra ut defensivt. Offensivt såg det inte riktigt lika bra ut. Malmö tog ledningen med lite över fem minuter kvar Djurgården, men släppte in en kvittering och förlorade så småningom på straffar. Det var en jämn match då och det faktum att Malmö höll jämna steg mot Djurgården är ett bra tecken för skåningarna. Men hemmafördelen gör att jag anser att Luleå bör ha lite fördel.
Växjö har vunnit serien och kan rent krasst börja vila spelare när helst de vill för att minska skaderisken. Det är dock inget de verkar göra ännu, men värt att hålla koll på eventuella förändringar i laget. Senast blev det 2–1 borta mot Örebro efter att man legat under långt in i matchen. Linköping fick bara med sig en poäng mot Färjestad. Något man förväntade sig mer från. Linköping är ett svårbedömt lag, och tittar man på pappret så borde de spela bättre ishockey. Tycker skrälltvåan är lite intressant, just för att Växjö redan vunnit serien. Men gardera gärna den.
Brynäs hade ledningen i en ganska fartfylld match mot Frölunda. Sen gjorde Sundqvist en ful tackling på Rosseli-Olsen. För det fick Sundqvist ett matchstraff och därefter förlorade Brynäs matchen. Sundqvist är nu avstängd i fem matcher. I övrigt har Brynäs kraftiga problem med att få sitt grundspel (om de ens har något) att stämma. Det ser inte ljust ut för laget som var ett mål ifrån SM-bucklan förra året. Skellefteå lyckades inte ta poäng borta mot Hv71 men får en ny chans att ta poäng på bortais denna vecka. Brynäs är ett lag som passat Skellefteå bra de senaste säsongerna. Men nu finns det framför allt ett tydligare grundspel och man vet vad man ska göra på isen. Skellefteå bör ha en vettig chans.
Djurgården jagade Växjö länge, men hann aldrig ikapp. Nu kämpar man för att hålla resterande lag bakom sig och slippa möta Växjö förrän en potentiell final. Senast blev det en seger när man var i Malmö och spelade. Den kom efter straffar. Mora har halkat efter lite på slutet, och fick bara iväg tio skott på mål mot Luleå senast. Djurgården kommer få kraftigt med streck i denna matchen, men ettan måste med. Men gardera den om ni har pengar till det.
Färjestad lyckades plocka två poäng i Linköping. En jämn match. Färjestad har haft en väldigt bra vecka, och formen är god. Man är stora favoriter till dagens möte, framför allt hos sofftyckarna. Motståndet står Örebro för. Närkingarna var väldigt nära att ta poäng mot serievinnarna Växjö. De gjorde en bra match och trots att man stundtals var klart sämre än Växjö så visade resultatet att de ligger närmre än man tror. Ha koll på strecken i denna match. Färjestad bör ligga runt 70 procent.
Lagen spelade så sent som igår i Ängelholm. Då vann Karlskrona med 4–1. Nu är Karlskrona bara två poäng ifrån säker mark. Samtidigt försvann alla chanser för Rögle att nå slutspelet. Karlskrona har sett knackiga ut hela säsongen. Trots att man har spelat riktigt dåligt och faktiskt varit sämst har man alltså chansen att klara sig kvar. Rögle spelade väldigt bra på hemmais sedan Abbott tog över. Men igår kom man inte upp i kvalité. På bortais är man ett sämre lag, så Karlskrona ska vara favoriter i detta mötet.
Tampa Bay var den stora vinnaren efter trejd-deadlinen. De lyckades stärka upp sitt försvar. Direkt efter förlorade de mot Buffalo. Men natten till fredag besegrades Dallas på bortais. Det blev efter förlängning men det var för att man släppte in kvitteringen med fyra sekunder kvar. Det var en match där man var bättre än sina motståndare. Philadelphia hade en ruggig form innan man natten till fredag förlorade mot Carolina. Tampa bör vara klara favoriter och ticka över 50 procent strecket.
Bomben – Frölunda
Frölunda började säsongen svajigt, men har på de senaste matcherna lyft spelet. Framförallt det defensiva spelet. Man är klokare i egen zon och gör mycket mindre misstag. Det gäller spelet med och utan puck. Framförallt utan puck har de blivit smartare. Hjälper sina målvakter mer. Hv71 har haft problem med att hitta en jämnhet i spelet och då är det främst målvaktsspelet som har sett svajigt ut. De hoppas på Söderström lagom till slutspelet. För han kan behövas.
Lågprocentaren – Linköping
Linköping behöver vinna om de ska ha chans att nå kvartsfinal utan att behöva spela åttondelsfinal. De har sina norska och amerikanska importer som har haft väldigt bra säsonger. Kan de dessutom få lite hjälp idag så har de en vettig chans till poäng. Växjö har sett oinspirerade ut i delar av matcherna. Problemet för Linköping kan vara att är Växjö fokuserade i en period, och det har räckt för smålänningarna i vissa matcher.
Studenten – 36 rader
1. Frölunda- Hv71 1
2. Luleå- Malmö 1
3. Växjö- Linköping 12
4. Brynäs- Skellefteå 12
5. Djurgården- Mora 1x2
6. Färjestad- Örebro 1x2
7. Karlskrona- Rögle 1
8. Tampa Bay- Philadelphia 1
Pampen – 216 rader
1. Frölunda- Hv71 1
2. Luleå- Malmö 12
3. Växjö- Linköping 1x2
4. Brynäs- Skellefteå 12
5. Djurgården- Mora 1x2
6. Färjestad- Örebro 1x2
7. Karlskrona- Rögle 1x
8. Tampa Bay- Philadelphia 1
Här hittar du dagens Powerplay.
Här hittar du dagens övriga spel.




