Högerskytten är konstant en motor på isen med sitt smarta spel – och den här kvällen även en avslutare i högsta klass,
Han fick en vacker passning av Axel Andersson och såg helt självklar ut i avslutet, som satt mellan benen, eller som Berglund själv kallar det:
– Kattluckan funkar....
– Jag har testat skjuta högt i 29 år nu men det verkar inte funka så jag får börja gå lågt i stället, säger Berglund.
Djurgården höll undan i stormatchen men det blev svettigt på slutet när Brynäs fick sin reducering godkänd och satsade på sex utespelare mot fem när gästern jagade en kvittering.
– Vi kanske inte vinner idag om vi inte har det självförtroendet vi har nu. Två mål i powerplay, det studsar med oss lite. Brynäs pressade tillbaka oss i andra perioden framför allt. I tredje har vi lite att jobba på i spelet när vi försvarar en ledning. Men starkt av oss att vinna och ta tre poäng. Det är det enda som betyder något nu, säger Berglund som vid sidan av isen fått kämpa mot en okänd skada.
I matchen mot Södertälje (24 november) åkte han på en smäll och fick en spricka i revbenet.
– Det var i första bytet mot Södertälje. Men vi hade lite folk då, säger han.
Berglund spelade nästan 13 minuter – tre dagar senare stod han på isen igen och spelade knappt nio minuter mot Kalmar.
– Det gjorde ont, jag hade svårt att andas och det var väl min sämsta match på hela säsongen mot Kalmar så med facit i hand skulle jag väl inte ha spelat den matchen, säger han till Hockeynews.
Hur känns det nu?
– Mycket bättre. Nu har jag bara ont precis fokuserat på stället där men jag har fått några smällar på träning och det är lugnt, säger han.
Inte minst efter tre blytunga poäng mot Brynäs.





