HockeyNews
PLUS

"Spela med Bäckström hade varit en jävla grej"

Foto: Johan Löf/Bildbyrån
Foto: Johan Löf/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Jens Lööke, 28, har starka band till Brynäs efter många år i klubben. Men just nu är det i Finland han gör störst avtryck. Forwarden från Valbo hade en succésäsong i Ilves med hela 54 poäng och skrev i somras på en tvåårig förlängning med klubben i Tammerfors - men han ser gärna en framtid i Brynäs, skriver Hockeysverige.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Brynäs IF, som Lööke följt på avstånd, har samtidigt rest sig starkt efter sejouren i Hockeyallsvenskan. Klubben var nära final i fjol och ses åter som en toppkandidat i SHL. Lööke gläds åt utvecklingen och framhåller hur sportchefen Johan Alcén byggt ett lag som på nytt kan konkurrera med de bästa.

Han betonar också glädjen i att flera profiler valt att återvända hem. Framför allt lyfter han Nicklas Bäckströms comeback i Brynäs som något extra för både laget och hela ligan.

ANNONS

– Att spela med Bäckström hade varit en jävla grej, säger han till Hockeysverige.se.

Även om drömmen om en återkomst till Gävle finns någonstans i bakgrunden är den inte aktuell just nu.

– Jag trivs verkligen hur bra som helst här i Tammerfors, konstaterar han för Hockeysverige.se.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2