HockeyNews
PLUS

Speciallösning för Niklas Olausson – här är hans nya klubb

Publicerad: 27 oktober 2022

FacebookXWhatsApp
Niklas Olausson är inte längre utan klubb.
Den förre Luleåcentern drar åter utomlands och gör debut på söndag.
ANNONS

Flyttlasset går till Schweiz. Niklas Olausson, 36, har varit hemma i Luleå under försäsongen och hösten och tränat i väntan på att ett nytt hockeyjobb ska dyka upp. Och nu har det gjort det.

Den schweiziska klubben Basel i andra ligan har fått skadeproblem då den förre Västerviksforwarden Brett Supinski hamnat på skadelistan. Den 27-årige amerikanen har gjort 15 poäng (5 + 10) på sina första tio matcher för Basel.

LÄS MERAndra raka nollan för Gudlevskis – ny seger för Modo

ANNONS

Niklas Olausson blir kvar i Basel under tiden som Supinski är borta, skriver klubben på sin hemsida. Olausson spelade förra säsongen i Visp i den schweiziska andraligan och gjorde då 44 poäng (10 + 34) på 39 matcher. I SHL har den 36-årige smålänningen spelat nio säsonger för Luleå Hockey. 2020/2021 blev det 28 poäng (10 + 18) på 48 SHL-matcher. Niklas Olausson anländer till Basel under torsdagen och debuterar för sin nya klubb på söndag mot Langenthal.

I Basel är den förre SHL-forwarden Eric Himelfarb assisterande coach.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

UPPSNACK: Tre Kronor – Finland @ Sergels torg 12 maj, kl 15.45 Säkra din plats här!

Ämnen i artikeln

ANNONS