HockeyAllsvenskan presenteras av:
UNIBET – ligans huvudpartner
Södertälje fick en tuff start i mötet mot bottenlaget Väsby på onsdagen. Efter drygt tio minuters spel hade hemmalaget gått upp i en 3–0 ledning och uppförsbacken var därmed stor för gästerna.
Med en minut kvar av den första perioden reducerade Södertälje genom Ludwig Blomstrand. Målet gav SSK energi inför mittenakten och det målet blev början på en otrolig vändning.
Trots att man stundtals tryckte ner Väsby i den andra perioden gjorde man dock bara ett mål, efter att Måns Lindbäck hittat rätt.
I den tredje perioden lossnade det dock rejält för gästerna. Efter att Raphael Lavoie dragit på sig en utvisning för hög klubba satte Christopher Bengtsson 3–3.
Fyra minuter senare kom också 4–3 genom Andreas Hjelm.
Väsby gav sig dock inte och tryckte på för en kvittering och till slut skulle den också komma. Christoffer Gozzi skickade in 4–4 i powerplay efter nio minuters spel.
Matchen gick till förlängning och efter 2:16 in skickade Lubomir Fetkovic in 5–4, som betydde två poäng för Väsby.
Väsby – Södertälje 5–4 efter förlängning (3-1, 0-1, 1-2, 1-0)
VHK: Elliot Lorraine, Tobias Lindberg, Jesper Kemi, Christoffer Gozzi, Lubomir Fetkovic
SSK: Ludwig Blomstrand, Måns Lindbäck, Andreas Hjelm, Christopher Bengtsson
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)