UNIBET - ligans huvudpartner
Tabelltrean Björklöven gästade tabellfyran Södertälje under fredagskvällen – och det blev till slut en jämn match mellan de båda topplagen. För det var Björklöven som drog ifrån resultatmässigt i matchen. Tidigt i den första perioden kunde Tyler Vesel ge bortalaget ledningen efter ett fint passningsspel i anfallszon, och Björklöven höll i den ledningen perioden ut.
I den andra så drog gästerna ifrån, först kom 2–0 genom Karl Johansson och sedermera kunde William Eriksson hänga dit trean – i boxplay. Men bara två minuter senare började Södertälje sin vändning.
Emil Aronsson gjorde då 3–1 och med bara tre sekunder kvar av perioden kunde en annan Emil, nämligen Emil Alba, hänga dit 3–2 och Södertälje fick gå in i periodvilan med en bra känsla i kroppen.
Efter att Axel Andersson hängde dit 3–3 efter ett fint samspel med Christopher Bengtsson blev det dramatiskt i slutskedet av den tredje perioden.
Båda lagen fick chansen i powerplay, Södertälje två gånger om. Och med 23 sekunder kvar fick Södertälje in pucken – men målet var ur sitt läge och efter videobedömning dömdes målet bort. Men, domarna dömde istället straff, då bedömningen gjordes att målvakten Isak Mantler flyttade målet själv och mindre än två minuter återstod. Christopher Bengtsson lade straffen, men Mantler kom upp stort och räddade.
Matchen gick till förlängning och där fick Bengtsson chansen att revanschera sig efter den missade straffen, då han fullbordade vändningen och avgjorde med en minut och fem sekunder kvar.
– Jag var lite besviken på mig själv där, men fick ta revansch, så det var skönt, säger Bengtsson till C More efter matchen.
Södertälje SK – IF Björklöven (0–1, 2–2, 1–0,
Mål, SSK: Emil Aronsson, Emil Alba, Axel Andersson, Christopher Bengtsson
Mål, IFB: Tyler Vesel, Karl Johansson, William Eriksson







