
Därefter valde Söderström att lämna Nordamerika och styrde då kosan till Finland där han de två senaste säsongerna gjort 56 matcher för Ässät, innan han i somras skrev på för Skellefteå AIK som hade en lucka att fylla efter att Strauss Mann skrivit på för San Jose Sharks.
Drygt halvvägs in i november har Söderström nu vunnit fem av de sju matcher han spelat.
– Muskelminnet börjar vakna från senast man var här, men farten på spelet. Det är en jäkligt bra liga men väldigt många bra spelare, kolla på Timrå idag liksom, de har grym offensiv spets. Så jag känner att jag fortfarande jobbar mig in i det, säger Söderström till HockeyNews.se och fortsätter:
– Jag har känt, från början egentligen, att när vi spelat så ”jag kan det här”, jag vet hur man spelar i den här ligan. Muskelminnet börjar vakna från senast man var här, men farten på spelet.. Det är en jäkligt bra liga men väldigt många bra spelare, kolla på Timrå idag liksom, de har grym offensiv spets.
LÄS MER: JVM-aktuelle Skellefteåbacken förd till sjukhus efter tacklingen
På slutet har Gustaf Lindvall saknats och Söderström har därför fått starta i fem raka matcher.
Det har gett Söderström kontinuitet och matchform.
– Jag hade någon skada och lite sjukdom i början men det är skönt nu att man har fått komma in i det mer, vara tillgänglig och få spela matcher. Jag har fått lite flow i det, det är jättekul. Det är aldrig roligt att sitta på sidan, man vill vara med över lång tid för att personligen kunna jobba på sitt spel. Det blir väldigt hackigt om man är med tre veckor, är borta i en vecka och så borta i tre, så det uppskattar jag väldigt mycket.
Och från ledarnas sida har det aldrig varit någon tvekan att slänga in den 26-årige målvakten.
– Vi visste att det var en bra målvakt. När vårt spel inte riktigt stämt så har vårt spel stämt och räddat poäng till oss, det är en styrka. I hans spel så tycker jag att det är ett jäkla lugn, han är inte så yvig, han är stor, lugn och jag tror att det smittar av sig till gruppen att veta att han är stabil, säger assisterande tränaren Andreas Falk.
För varje dag och match känner Söderström att han kommer tillbaka in i SHL-hockeyn mer och mer.
Att det är skillnad på den svenska och finska hockeyn råder det ingen tvekan om.
– Jag var två år i Finland, och där finns det några riktigt bra lag och spelare, men det är en annan typ av hockey. Det är inte lika många lag som kör presspelet som det är i Sverige, utan lite mer passivt, så att komma ur den finska bubblan har jag försökt vara ödmjuk mot, säger han.
Vad är de största skillnaderna för en målvakt?
– Det är mer att lagen här vill komma med mer fart genom mittzon, sätta mer press och vara intensiva. I Finland är det mer passivt och fler lag som ställer upp med trappan, lite som Brynäs. Det blir lite annorlunda situationer och lite långsammare där än här. Så det är väl det, det blir andra situationer här jämfört med i Finland. Ta Timrå idag tillexempel, hur mycket de pitchar med backarna och situationerna som blir därefter.

