HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Smäll för Skellefteå – ändå hopp för Pudas

Jonathan Pudas
Foto: Bildbyrån
ANNONS

Skellefteå uppges få klara sig utan sin toppback Jonathan Pudas ett tag.

Men säsongen behöver inte vara över.

ANNONS

Det var redan i sitt femte byte i den första SM-semifinalen mellan Skellefteå och Luleå som Skellefteås lagkapten Jonathan Pudas fick en smäll över benet och avbröt det som skulle bli den längsta matchen i SM-slutspelets historia.

Skellefteå vann med 4–3 efter över 122 minuters spel och har ledningen med 1–0 i matcher.

"En till två veckor"

Men enligt NSD kommer norrbottningen Jonathan Pudas att missa flera matcher och är inte aktuell förrän i slutet av SM-semifinalen mot Luleå vilken spelas i bäst av sju matcher. Skellefteå AIK har inte kommenterat något runt skadan eller Pudas status. Enligt NSD handlar det om en skada med en läkningstid på en till två veckor.

Så om det blir en längre SM-semifinal – och med lycklig utgång – kan Pudas komma tillbaka i SM-slutspelet.

Den snart 33-årige högerskytten satte ett nytt personligt poängrekord i SHL den här säsongen genom att producera 47 poäng (16 + 31) på 48 matcher. Det var fjärde gången de senaste fem säsongerna som Jonathan Pudas gjorde över 40 pinnar.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS