HockeyNews
PLUS

Småkronorna segrare i premiären – vände och vann mot Schweiz

Daniel Eriksson/Bildbyrån
Daniel Eriksson/Bildbyrån
ANNONS

Svenska U18-landslaget hamnade i underläge två gånger om men Småkronorna vände och vann mot Schweiz. Fem olika målskyttar låg bakom segern.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Svenska U18-landslaget är i USA för att spela en femnationsturnering och ställdes i första matchen mot Schweiz. Det slutade med vinst för Småkronorna som vände och vann efter två mål i den andra samt tredje perioden.


Sverige låg under med både 0–1 och 1–2 men i mitten av den andra perioden kvitterade Skellefteås Axel Sandin Pellikka till 2–2 och med 40 sekunder kvar innan pausen gjorde Felix Nilsson 3–2. Otto Stenberg från Frölunda spelade fram till båda målen när Sverige vände och i den sista perioden gjorde U18-landslaget två mål till för att vinna med 5–2. Det sista genom Anton Wahlberg i öppen kasse.

ANNONS

Sverige ställs härnäst mot Finland under tordagskvällen, svensk tid, och därefter väntar även match mot Tjeckien samt värdnationen USA.

Sverige–Schweiz 5–2 (1–1, 2–1, 2–0)
Mål, Sverige: Simon Zether, Axel Sandin Pellikka, Felix Nilsson, Zeb Forsfjäll, Anton Wahlberg
Mål, Schweiz: Alain Graf, Kevin Zurcher

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2