
ANNONS
Jonathan Pudas slår tillbaka mot en TV4-expert efter att ha beskrivits som en filmare.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Skellefteå är det laget som fått med sig flest utvisningar i SHL den här säsongen. De har haft hela 80 powerplay och ämnet diskuterades i podcasten Sanny & Svensson tidigare i veckan. Där Sanny Lindström uttryckte följande:
– Jag vill inte hänga ut Skellefteå som ett filmarlag, men det ligger i Jimmie Ericssons anda där uppe, att ”jag gör vad som helst för att vinna”. Då menar jag inte att de förstärker eller kastar sig i varje läge, men de gör vad som helst för att vinna. Det sade Jimmie Ericsson också.
ANNONS
Lindström menade att spelare som Jonathan Pudas, som nämndes, formats från Ericsson.
Nu slår Pudas tillbaka.
– Vad ska man säga – jag tycker det är oskönt sagt, det är lite nedvärderande för vår klubb, säger Jonathan Pudas till Norran och fortsätter:
– Rent skitsnack. Vi har olika domare varenda match och det är som att bygga en höna av en fjäder. Sedan kan jag också tycka att det är konstigt att Frölunda inte har med powerplay än de har, jag tycker att de också försöker spela hockey med mycket puck.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Total
Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.
Annons
ANNONS



