Med knappt fem minuter kvar av andra perioden tog kvartsfinal nummer fyra slut för Kristianstads Herman Hansson.
Efter att lagkompisen Malte Sjögren rykt ihop Modos Filipa Hasa, som delade ut en smäll på just Hansson ett par sekunder tidigare, rann det över för KIK-Hansson.
Först fick han en tvåminutersutvisning för abuse of officials efter att han skickat iväg mindre väl valda ord mot domare Alexander Österberg.
Hansson fortsatte sedan med ordsalvorna innan han på plats i utvisningsbåset först smällde igen båsdörren innan han slog klubban i plexiglaset ett antal gånger vilket resulterade i ytterligare tio minuter för abuse of officials. Det hela ledde också till ett matchstraff för Hansson som på vägen till omklädningsrummet gestikulerade mot domare Österberg.
Nu står det klart att Herman Hansson stängs av för abuse of officials. Kristianstads forward stängs av i två matcher efter hans uppträdande i match fyra.
Anmälan.
— HockeyAllsvenskan (@hockeyallsvensk) March 31, 2022
📍 Herman Hansson i @KristianstadIK har anmälts till disciplinnämnden för en "abuse of officials" i matchen mot @MoDo_Hockey: https://t.co/YHkCgp47ys#twittpuck#hockeyallsvenskan#sverigesmestunderhållandeligapic.twitter.com/paRV61pzLj
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)