Det är den Nässjö- och HV71-skolade forwarden Anton Heikkinen, 22, som flyttar till norra Västerbotten. Heikkinen har skrivit på ett tvåårskontrakt med Skellefteå.
– Det känns kul att ha gjort klart med Anton. Han har haft en väldigt bra säsong i Mora och vi tror att det finns väldigt goda möjligheter att ta fortsatta kliv i vår miljö. Anton behärskar det mesta i spelet. Hans fart, skott och tävlingsvilja sticker ut mest, säger general managern Erik Forssell till Skellefteås hemsida.
LÄS MER: Officiellt: Hit flyttar Skellefteåstjärnan – och så långt är kontraktet
Anton Heikkinen gjorde den senaste säsongen 21 mål och totalt 38 poäng för Mora i Hockeyallsvenskan. Det var både nytt personligt mål- och poängrekord. Heikkinen har även spelat för de allsvenska klubbarna Kristianstad och Södertälje och hunnit med att göra ett mål i SHL för HV71 på sju matcher.
– Det är klart man funderat lite över sin framtid och jag landade i att det här var rätt väg för mig att gå och ett steg i rätt riktning för min fortsatta utveckling som hockeyspelare. Skellefteå som förening har jag bara hört och sett gott om så det känns väldigt bra, säger Heikkinen i en kommentar.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)