HockeyNews
PLUS

Skellefteå värvar AHL-meriterad forward

Oliver Okuliar
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 12:25

FacebookXWhatsApp

Skellefteå spikar truppen.

Den slovakiske forwarden Oliver Okuliar med meriter från AHL blir den sista pusselbiten.

– Det som sticker ut mest när man ser honom är just hans hårda arbete och förmåga att vinna puckar, säger Skellefteås general manager Erik Forssell till klubbens hemsida.

ANNONS

Skellefteå AIK förstärker sin offensiv med den slovakiske forwarden Oliver Okuliar. 25-åringen ansluter från AHL-laget Charlotte Checkers, farmarlag till Florida Panthers, där han varit en av lagets mest pålitliga poängspelare den gångna säsongen.

Okuliar stod för 19 mål och 22 assist på 61 matcher i grundserien och var med och spelade AHL-final med Checkers tidigare i år.

– Jag upplever att det fanns ett starkt intresse från Skellefteå, vilket var jätteroligt. Allt de berättade kändes rätt och jag fick positiva vibbar direkt, säger Okuliar.

Forwarden har skrivit på ett tvåårskontrakt med Skellefteå.

– Vi har kollat på honom ganska mycket och han har gjort bra säsonger i Tjeckien innan han kom till Nordamerika. Han är i en bra ålder och har mycket erfarenhet. Det är en väldigt intensiv spelare som jobbar hårt och vinner mycket puckar. Han är också effektiv runt motståndarnas mål och kan även sätta upp spel. Men det som sticker ut mest när man ser honom är just hans hårda arbete och förmåga att vinna puckar, säger Skellefteås general manager Erik Forssell.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS