
10 Daniel Marmenlind, mv, Malmö
19 matcher, 12 från start, 89,37 i räddningsprocent, 2,66 insläppta mål/match
Kommentar: Då Oscar Alsenfelt började säsongen med en skada fick Västerviksvärvningen ta ett stort ansvar direkt i SHL.
Han har gjort det mer än godkänt och tar plats på den här listan främst i kamp med Oskarshamns Tim Juel som har spelat färre matcher, men varit bra när han spelat.
9 Oskar Stål Lyrenäs, f, Rögle
14 matcher, 2 mål, 6 assist, 8 poäng, 13:09
Kommentar: Med tanke på att han sköt 25 mål förra säsongen för Mora blev det kanske en lite trevande inledning. Men högerskytten från Umeå tar för sig mer och mer och efter att ha spräckt nollan i mitten av oktober tycks han ha fått en kick.
Han har medverkat till fem mål i powerplay men väntar ännu på utdelning i numerära överlägen.

Oskar Stål Lyrenäs, Rögle. Foto: Bildbyrån.
8 Pontus Andreasson, f, Luleå
17 matcher, 4 mål, 4 assist, 8 poäng, 13:16
Kommentar: Löven-värvningen har fått fart på målskyttet den senaste tiden. Han har gjort tre av sina fyra mål under de senaste fem matcherna.
Tacksamt för coachen Thomas ”Bulan” Berglund att kunna använda sig av honom i olika positioner. Ett mål i powerplay har det blivit så här långt.
7 Ludvig Larsson, f, Rögle
18 matcher, 5 mål, 1 assist, 6 poäng, 13:45
Kommentar: De 20 målen i Mora förra säsongen tog honom till SHL och nordvästra Skåne. Larsson har målsinne och borde naturligtvis komma till skott själv ännu oftare.
Fem mål har det blivit så här långt och det på bara 19 skott på mål. Det ger en mer än 26-procentig utdelning.

Ludvig Larsson, Rögle. Foto: Bildbyrån.
6 Rasmus Bengtsson, b, Djurgården
18 matcher, 2 mål, 5 assist, 7 poäng, 20:36
Kommentar: Jodå, skåningens succé i allsvensk miljö förra säsongen var ett tecken på mognad. Bengtsson är nu en av Djurgårdens bästa backar och får över 20 minuters istid per match i snitt. Poängmässigt är han till och med den bäste i DIF.
Potentialen har hela tiden funnits där och det finns säkerligen ännu mer att plocka ut från den just nu lätt skadade backen.
5 William Wallinder, b, Rögle
17 matcher, 3 mål, 6 assist, 9 poäng, 11:14
Kommentar: En av spelarna som lämnat Modo för SHL de senaste säsongerna och en av lirarna som har dryftats av Detroit.
Han får en fin utveckling i Rögle och har producerat hyggligt med poäng sett till istiden och rollen i laget.
4 Ludvig Claesson, b, Växjö
19 matcher, 3 mål, 6 assist, 9 poäng, 16:57
Kommentar: Fyra säsonger i Hockeyallsvenskan med AIK och senast Tingsryd har gjort den 25-årige backen gott. Nu har han mer eller mindre slagit sig in på sex backar i Växjö och bidrar bra poängmässigt.
De tre senaste matcherna har han exempelvis gjort poäng och har då snittat 19 minuter i istid.

Ludvig Claesson, Växjö. Foto: Bildbyrån.
3 Filip Cederqvist, f, Djurgården
19 matcher, 6 mål, 5 assist, 11 poäng, 17:26
Kommentar: Kom från Tingsryd och har blivit den tredje bästa poänggöraren i Djurgården. Han jobbar oerhört hårt i match efter match och har därför fått mycket förtroende.
Ett av få riktiga glädjeämnen hos nästjumbon i höst.
2 Linus Karlsson, f, Skellefteå
19 matcher, 7 mål, 6 assist, 13 poäng, 15:59
Kommentar: Kom från BIK Karlskoga och har vågat spela det spel han glänste med i Hockeyallsvenskan. Han är avig och svårfångad och en riktigt vass målskytt.
De senaste fem matcherna har Karlsson gjort fyra mål och han blev den som med sina två mål sänkte regerande mästarna Växjö i torsdags.
1 Patrik Karlkvist, f, Oskarshamn
19 matcher, 12 mål, 8 assist, 20 poäng, 16:17
Kommentar: Siffrorna talar för sig själva. Flytten från Modo till Oskarshamn och SHL har blivit en toksuccé.
Karlkvist toppar SHL:s skytteliga. Han snittar mer än en poäng per match. Och han ingår i en av ligans mest effektiva kedjor. IKO har gjort ett klipp som fått ”Karlas” klipp.

Patrik Karlkvist, Oskarshamn. Foto: Bildbyrån.

