Södertälje har ett intressant lagbygge på gång.
Man har redan värvat tillbaka kända spetsspelare i Nolan Stevens och Carter Souch, liksom meriterade Daniel Muzito-Bagenda. Man lyckades även behålla AJ Vanderbeck – alltsammans med uppbackning av supportrarnas insamling och ett utökad stöd från sponsorer.
Fyra miljoner har dragits in i den öppna insamlingen, och mer har tillkommit bakom kulisserna, enligt Hockeynews uppgifter. Det har gjort att SSK återigen kunnat ta upp spelarbudgeten på en liknande nivå som de senaste åren – vilket gör att man kommer kunna konkurrera med bästa lagen i ligan.
Nu har man framförallt två luckor kvar att fylla – en center och en ytterforward. Båda är tänkta att vara spetsspelare, som tar plats högt i laguppställningen.
Rykten har inte saknats heller.
Hockeynews har undersökt det senaste kring de spelare som uppgetts vara aktuella för SSK den senaste tiden.
Här går Hockeynews status på var och en av spelarna, utifrån våra uppgifter.
Gerry Fitzgerald, center, senast i Modo
Status: Kommer inte att spela i SSK – i alla fall inte nu.
Kommentar: En spelare som Emil Georgsson uttalat intresse för. Inte konstigt förstås då det var under Georgssons ledning i Västervik som ”Fitz” tog de första skären i svensk hockey och började sin tid som en av Hockeyallsvenskans bästa centrar. Även i Modo senaste säsongen snittade han en poäng per match. Men enligt Hockeynews uppgifter är det sedan en tid klart att Fitzgerald valt att ta ut sin sign off-bonus även i år, och 32-åringen måste därför hålla sig utanför Sverige i sex månader på grund av skatteskäl. Det skulle innebära att Fitz kan ansluta tidigast i slutet av oktober, vilket har dämpat intresset hos såväl Modo som hos Södertälje. Nu är det mer troligt att centern spelar i något annat land i Europa nästa säsong. Skulle Fitz av någon anledning finnas kvar på marknaden även under hösten, och SSK plötsligt skulle få en öppning i truppen, så kan kontakten återupptas. Men SSK prioriterar att bygga samman truppen från augusti.
John Stevens, center, senast i Kiekko-Espoo
Status: Kommer inte spela i SSK.
Kommentar: Bror till Nolan Stevens, som är klar för en återkomst till Södertälje. John spelade senast i Finland och stod för 23 poäng på 48 matcher. Det har förekommit uppgifter om att bröderna vill ta chansen att spela ihop, som de gjorde på college och en kort period i AHL. De har dock inte varit beredda att ta någon form av rabatt för att de ska kunna ske, enligt Hockeynews uppgifter. Nolan har ett kontrakt som är likvärdigt det han hade i Leksand ifjol. John tjänar ännu mer – förra säsongen hade han omkring 130–140 000 euro netto för hela säsongen, och vid en ålder på 32 prioriterar han att tjäna så bra som möjligt. Noterbart är att John egentligen har ett lägre poängsnitt i AHL och sämre siffror i Europa hittills jämfört med Nolan, men av någon anledning är en klart dyrare spelare. För dyr för SSK, helt enkelt – om han inte tänker om, och går ner i lön.
Linus Videll, forward, senast i Östersund
Status: Aktuell – diskussioner pågår.
Kommentar: Har enligt Hockeynews uppgifter valt att flytta hem med sin familj från Jämtland och bygger nu hus i Stockholmsområdet. Han är sugen på att fortsätta spela och intresserad av en återkomst till Södertälje. Kontakt finns mellan SSK och den nyblivne 41-åringen, som gjorde 35 poäng på 48 matcher i Östersund den senaste säsongen – emellanåt som center. Han är ett alternativ som center även i SSK, en position där man söker en spelare till. Östersunds-Posten har dock skrivit att Videll tackat nej till ett kontrakt på 75 000 kronor i månaden och enligt Hockeynews uppgifter är hans löneanspråk högre än så. SSK skulle förmodligen vilja lägga sig lägre än det. Det återstår att se om parterna kan mötas.
Carter Ashton, forward, senast i Södertälje
Status: Aktuell – diskussioner pågår.
Kommentar: Drabbades av en hjärnskakning som gjorde att han missade slutspelet. Den ska han nu vara återställd från, men vid en ålder av 35 har SSK tvekat kring vilken lönenivå forwarden bör ligga på. Gjorde 18 mål på 47 matcher förra säsongen och var i de mörkaste stunderna en av få ljuspunkter när SSK låg i botten. Han har även egenskaper som SSK ser är en bristvara i laget just nu – den stora kroppshyddan och det raka, fysiska spelet in mot mål. SSK söker förutom en center även en ytterforward till, och Ashton kan fylla den luckan – men det är möjligt att SSK väljer ett annat alternativ till slut.
Emil Alba, forward, senast i Färjestad
Status: Siktar på spel utomlands.
Kommentar: Det blev ingen succé i Färjestad, men Alba hade varit en liten drömvärvning för SSK. Han passar perfekt in i lagets spel med sin fysik och kraft, och har just de egenskaper som nämnt ovan, som även Carter Ashton har. På allsvensk nivå är han dessutom en bidragande spelare offensivt. Men Alba har blivit 28 år och efter att ha kämpat sig genom Hockeyallsvenskan i många säsonger har han tvekat kring att ta steget tillbaka dit nu. Han är i ett läge av sin karriär när han ska försöka få ut maximalt både sett till liganivå och lönenivå. Skulle Hockeyallsvenskan ändå bli aktuellt, kommer SSK att försöka göra plats för honom.
Tarun Fizer, forward, senast i Florida Everblades
Status: SSK vill – men står inte först i kön.
Kommentar: En spännande spelare som SSK gillar – ja, det är det flera lag i Hockeyallsvenskan som gör. Ser ut att ta steget till Europa nu, och det kan mycket väl bli Sverige – Fizer är 25 år och kan prioritera att hamna på rätt ställe i rätt roll, snarare än att gå efter det högsta kontraktet just nu. Men forwarden överväger ännu sina alternativ och intresse uppges finnas även hos klubbar i Finland, Tyskland och ICEHL, som också är attraktiva. Det går att bygga sig en bra karriär med bra lön även där, men då ger man också upp ambitionen att spela på så hög nivå som möjligt. Om Fizer vill försöka slå sig in i SHL på sikt, och kanske även nå de stora pengarna i Schweiz – då är Hockeyallsvenskan ofta en bra väg. Men skulle han ta den vägen lär även lag som Leksand och Modo vara intresserade.
Fler alternativ finns...
Sammanfattningsvis finns det en hel del spelare på marknaden – och fler kommer tillkomma. I takt med att NHL-klubbarna tar beslut om vilka spelare de vill ha till sina lag kommer spelare bli lediga på olika nivåer. Fler spelare finns som just nu avvaktar beslut.
Även i SHL kan spelare komma att hamna utanför. Flera lag sitter med stora trupper och när möjligheten till spetsvärvningar kommer, kan det innebära att någon inte får en stor roll och kan lämna sin klubb.
Exempel på såna spelare, som inte fått genombrott i SHL och inte längre är juniorer, är Martin Johnsen (HV71), Bruno Osmanis (Björklöven), Mikkel Öby-Olsen (Färjestad), David Granberg (Luleå), Isac Solberg (Rögle) och Viggo Nordlund (Skellefteå).
Det kan således löna sig att hålla luckor i truppen öppna även i augusti och närmare inpå säsongen.