
När 1.21 var spelat av andra perioden ledde Chicago md 4–0 efter att Seth Jones hittat rätt för femte gången den här säsongen. Där och då trodde nog de flesta på en enkel hemmaseger.
Men Victor Olofsson och hans Buffalo Sabres ville alltså annat.
Tre mål inom loppet av tio minuter i andra perioden, varav två från Olofssons klubba, såg till att Buffalo hade målmässig kontakt inför tredje och knappt tre minuter in i sista perioden kvitterade man sedan.
Chicago återtog sedan ledningen med knappt halva perioden kvar, men Buffalo tog sig på nytt tillbaka när Alex Tuch kvitterade med två och en halv minut kvar.
Sedan kom alltså avgörandet.
Tage Thompson skickade iväg ett direktskott, på Rasmus Dahlins passning. som fick klubban att gå av vilket fick pucken att studsa i sargen istället för att gå direkt på mål. Och sargstudsen ställde Chicagomålvakten Kevin Lankinen så pass mycket att han styrde in pucken i eget mål med 6,5 sekunder kvar att spela.
– Jag var redan halvvägs till bänken när jag hörde att vårt bås blev galna, då vände jag mig om och såg att de höll på att jaga i fatt mig. Jag hade ingen aning om vad som hänt, säger Thompson.
Chicago Blackhawks–Buffalo Sabres 5–6 (3–0, 1–3, 1–3)Mål, CHI: Calvin de Haan, Sam Lafferty, Jonathan Toews, Seth Jones, Alex DeBrincat
Mål, BUF: Victor Olofsson 2, Kyle Okposo, Vinnie Hinostroza, Alex Tuch, Tage Thompson
Skott: 21–37 (8–8, 5–15, 8–14)








