HockeyNews
PLUS

Sanktionerna slår till – ryska stjärnorna utan bilar efter OS-silvret

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS
Det ryska laget knep OS-silver i Peking. Men det blir inga utlovade bilar från ryska staten som belöning.
Sanktionerna gör det omöjligt.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Arsenij Gritsiuk, 21, sköt straffmålet som säkrade en plats i OS-finalen för det ryska laget som straffvann över Tre Kronor i OS-semifinalen i Peking. I finalen blev Finland för svårt för Gritsiuk, Vadim Sjipatjov, Anton Slepysjev och gänget så ryssarna fick vända hemåt med OS-silver i bagaget.

Efter de tidigare medaljvinsterna i vinter- och sommar-OS har de ryska medaljörerna fått var sin bil i present. Men efter det ryska hockeysilvret i Peking blir det inga bilar för de ryska spelarna, uppger Match TV, enligt allhockey.ru.

ANNONS

LÄS MER: KHL-klubben vill ha kvar svensken i laget – trots ekonomiska problem

Sanktionerna har börjat bita och det går inte längre att få in utländska bilar så att det räcker till de ryska idrottarna. Istället får spelarna ekonomisk ersättning. För OS-silvret får spelarna 2,5 miljoner rubler var, vilket motsvarar 285 000 kronor. Ett guld hade gett fyra miljoner rubler medan ett brons hade gett 1,7 miljoner.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2