HockeyNews
PLUS

Samuelsson: "Fantastiskt att vara med på deras resa"

Tommy Samuelsson
Bildbyrån

Publicerad: Idag 07:50

FacebookXWhatsApp

Tre unga talanger i Timrå har tagit plats och tagit för sig på isen. De hyllades av både hemmapublik och tränare efter 2-1-segern mot Växjö.

ANNONS

Eddie Genborg, Linus Eriksson och Alfons Freij hyllades efter hemmapremiären. Freij, som gick in i matchen som extraback, fick ändå chansen i flera byten – även om han, som han själv säger till ST, förstås hoppas på mer speltid framöver.

– Det är för mig som coach fantastiskt att vara med på deras resa. Vår förhoppning är att utveckla dem ännu mer och göra det så pass bra att vi förhoppningsvis får behålla dem, säger Samuelsson till ST.

Samuelsson passar även på att tacka de äldre och mer erfarna spelarna, eftersom han anser att lagets framgång bygger lika mycket på deras kunskap som på de unga talangernas förmågor. För honom handlar det mycket om ett ömsesidigt utbyte – att ge och ta.

Efter matchen ville klacken ge ett extra tack till Freij.

– De sa ”Ge oss en sång”, men jag hade fan inget på huvudet så det var svårt. Jag får jobba på det, säger Freij.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS gratis i 2 mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)

ANNONS