SM-finalen presenteras i samarbete med ATG Sport
Frölunda vann rond ett i SM-finalen, men det var tajt. Djurgården kom tillbaka från underläge två gånger om, och när Dick Axelsson gjorde 4–3 i början på tredje perioden hamnade Frölunda i brygga.
Men till slut kunde Samuel Fagemo skicka in 5–3 i tom kasse.
– En jäkla skön vinst. Det är hårt jobb i 60 minuter och sen fick dem in 4–3 med tajt om tid kvar, men som sagt, jag tycker att det var starkt av oss att kunna spela bra defensivt och fortsätta jobba med laget. Nu är det bara att bygga vidare på detta på tisdag.
Du sätter sista i tom kasse. Hur skönt är det för dig att det lossnade?
– Det var klart att det var skönt. Men det är ingenting jag haft fokus på, det var bara skönt att punktera matchen. Jag fick en bra chipp av Chay (Genoway) och det var öppen bur, så det var bara att skicka in den.
Till skillnad från Djurgården har Frölunda haft ledigt i sex dagar. Samuel Fagemo tror det har betytt mycket.
– Vi har fått mycket vila och mycket träningar, så det är nog bra tror jag, säger han.
I och med segern har Frölunda nu femton raka segrar på hemmaplan. Vad som ligger bakom det?
– Det är väl våra fans tror jag. De är så jäkla bra nu, och det är så himla bra tryck på läktaren. Det är bara kul och jag njuter jättemycket, säger han.
På tisdag vänder matchserien till Stockholm. Fagemo menar att Frölunda ska fortsätta på det inslagna spåret.
– Vi ska spela bra defensivt och bra offensivt, samt fortsätta med vårat special teams som också var bra. Nu har vi lite video och lite vila och sen åker vi upp till Stockholm på tisdag, säger han.


































