
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Djurgården har två raka förluster i SHL. Flera saker fungerar inte för tillfället.
Mattias Ek sätter fingret på ett par ömma punkter som oroar i Niklas Wikegårds lagbygge.
Djurgården har dragit på sig 25 tvåminutersutvisningar på åtta SHL-matcher. Fem lag har haft mer tid i boxplay än vad Djurgården har (36:40), men Djurgården har släppt in elva mål på de 25 utvisningarna. Det ger 56 procent i avklarade boxplay. Det är en alldeles för låg siffra för att det inte ska såra lagets chanser att ta poäng eller vinna. Topplagen i boxplay, Växjö, Timrå och Frölunda ligger klart över 90 procent.
Här ligger Djurgården tia i SHL. Bara tre mål på åtta matcher och totalt 14 försök. Det ger 21,43 i effektivitet vilket inte är en jättedålig siffra. Och Charles Hudon har haft en handfull skott i stolpen i powerplay så det har funnits chanser. Men Djurgården spelar också för lite tid i numerära överlägen. Den delen behöver man jobba på för att ge sig själv fler chanser i PP.
Raset i Globen, 2–11 mot Frölunda, är en sak i sig. Det ska inte kunna bli en sån total kollaps. Och det har det inte blivit vare sig före eller efter det. Men faktum är att Djurgården har släppt in 35 mål på åtta matcher. Det är värst i SHL. Man behöver få stopp på motståndarna på ett bättre sätt både i mittzonen och i egen zon och inte släppa till så många skottförsök emot sig. Magnus Hellberg kommer att få spela massor av matcher och han behöver så klart rädda ännu fler skott, precis som Hugo Hävelid de gånger han spelar. Helheten i försvarsspelet måste förbättras. I vissa matcher fungerar det bra. I andra inte alls på rätt nivå.