Det har börjat gå tyngre för Detroit Red Wings i NHL. Antalet svenskar i laget är färre än under storhetstiden mellan 1994 och 2009 och efter att ha varit i Stanley Cup-slutspelet 25 år i rad har Detroit nu bommat slutspel två år i rad.
– Det är klart det är tråkigt som säsongen var. Vi var väl ute ur det ganska tidigt om vi ska vara helt ärliga. Vi var med och sedan förlorade vi tio i rad eller något sådant, med 30 matcher kvar, det gjorde att vi hade för många lag framför oss. Ingen rolig säsong. Vi är väl lite i en ombyggnadsfas där vi har några yngre som vi hoppas kan ta några steg och som tog steg det här året. Vi fick sjättevalet i draften och vi har väl inte draftat så högt på många många år. Det ska bli intressant att se vad vi kan få där, säger Gustav Nyquist som tillsammans med Jonathan Ericsson, Niklas Kronwall och lagkaptenen Henrik Zetterberg är delar av klubbens kärna.
Gjorde 21 mål i NHL
Själv gjorde han 21 mål i NHL, näst bäst i laget, och det verkar inte ha varit något svårt beslut att spela VM med Tre Kronor.
– Jag var sugen på att fortfarande spela hockey och det är alltid kul att få chansen att representera sitt land. Jag har haft kul på de två VM jag har varit med på innan. Sedan är Köpenhamn nära hem för mig eftersom Malmö är min hemstad. Det gjorde det ännu roligare, säger Nyquist.
2014 var han med och tog OS-silver och VM-brons. 2016 slutade det med en käftsmäll mot Kanada, men då. Hade Nyquist gjort sju mål på åtta matcher och blev turneringens skyttekung tillsammans med den finske stjärnforwarden Patrik Laine.
– Det var ett VM som jag tyckte tog slut för snabbt, så klart. Vi fick stryk ordentligt mot Kanada i kvarten, jag tror det blev 6-1.
6-0.
– Schyst, du kom ihåg det, hehe! Det var tråkigt så klart. Jag hade bättre förhoppningar. Men det ser ut som vi har fått ihop ett riktigt bra lag i år i alla fall. Nu gäller det att få ihop gruppen också.
"Sett massa sanslösa highlights"
Förbundskapten Rikard Grönborg har placerat Gustav Nyquist i en kedja med Calgarys Mikael Backlund och Växjös Elias Pettersson.
– ”Mickis” känner ni till också, en väldigt pålitlig tvåvägscenter som är otroligt duktig spelare och väldigt komplett. Elias har jag egentligen bara hört mycket om och sett massa sanslösa highlights på. Det ska bli kul att spela med honom och hoppas att vi kan hitta lite kemi de första matcherna.
Gustav Nyquist landade i Sverige i måndags morse och har lite jetlag kvar att kämpa med. Och nu blir det VM i Köpenhamn vilket nästan blir som hemmaplan för den Malmö-fostrade forwarden.
Han beskriver sin relation till Malmö Redhawks och sportchefen som ”jättebra”.
– Jag känner Patrik Sylvegård väl och känner en hel del spelare som är där. Det är klart jag håller koll på dem. Jag bor inte längre i Malmö under sommaren när jag är hemma, då är jag uppe i norra Skåne. Jag har sommartränat där många år, men inte längre. Jag håller koll på dem.
Malmö åkte ur SHL 2007 och tog sig tillbaka 2015.
Vad säger du om Redhawks utveckling?
– De har gjort det bra. Ta sig till semifinal två år i rad är väldigt starkt tycker jag. Det kändes konstigt när Malmö inte var i SHL. Jag tycker ändå att Malmö hör hemma i högsta ligan. De ska ha ett lag med den arenan och de fansen de har. Jättekul att det har sett så bra ut.
Gustav Nyquist fyller 29 år i höst och har ett år kvar på sitt kontrakt med Detroit. Efter sju NHL-säsonger och mer än 400 matcher finns inga planer på att överge världens bästa liga för spel i SHL.
– Sådana tankar har jag inte haft än. Jag hoppas kunna ha en lång karriär där borta och känner att jag har några år kvar i alla fall i mig.

