Storstjärnan har varit tydlig med att han vill bort från klubben, samtidigt som han dras med en nackskada som kräver operation och där parterna inte kan enas om vilken typ av operation som är bäst med framtiden. Eichel och hans läger har föreslagit en typ av operation, medan Sabres läkarteam föreslagit en annan, och där står man just nu.
Under onsdagen var Eichel på plats i Buffalo för att genomgå en läkarundersökning inför träningslägret, men som väntat klarade han inte dessa och har nu lämnat staden igen.
– Jag tror att vi alla är överens om att vi hoppades kunna undvika en operation, men tyvärr klarade inte Jack sin läkarundersökning igår. Som läget är nu är Jack inte villig att gå vidare med det våra läkare föreslaget och vi kommer fortsätta jobba för en lösning, säger Sabres general manager Kevyn Adams på en presskonferens.
LÄS MER: Efter långa förhandlingarna – Rasmus Dahlin skriver nytt NHL-kontrakt
På samma presskonferens meddelade Adams också att Eichel inte kommer vara lagkapten för Sabres något mer.
– Jag pratade med Jack för två dagar sedan, och meddelade laget om detta igår. Jack Eichel är inte längre kapten för Buffalo Sabres. Från vårt perspektiv så ska lagkaptenen vara lagets hjärta och i den situation vi nu befinner oss i kände vi att vi behövde ta det här beslutet, säger han.









