Läs mer
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Presenteras av

Cam Abbott är klar som ny huvudtränare för Färjestad BK. Sportdirektör Rickard Wallin är tydlig med vilken typ av hockey supportrarna nu kan förvänta sig.
När Jörgen Jönsson fick sparken slog det ner som en bomb. Samma sak gällde när det senare stod klart att Cam Abbott blir ny huvudtränare för Färjestad BK inför den kommande säsongen.
Sportdirektören Rickard Wallin menar att Abbott gjorde ett mycket gott intryck redan under de första samtalen. Enligt Wallin har den nye tränaren en tydlig och välgrundad bild av laget – både när det gäller styrkor och svagheter, något han förklarar för VF.
Wallin är också tydlig med vad FBK-supportrarna kan förvänta sig av lagets spel framöver. Så här säger han till VF:
– Lite mer fart och aggressivitet, ett snabbare spel i vissa moment – det är det enkla svaret. Vi har alla strävat åt det hållet och jag vet att Cam inte har ändrat sin filosofi sedan tiden i Rögle, där de spelade med hög fart. Samtidigt ska vi behålla den defensiva strukturen, men vissa detaljer kommer absolut att märkas.
Abbott, som tidigare tränat Rögle BK, är känd för sitt temperament – något som kan vara både en tillgång och en utmaning.
– Han är medveten om det, och det är vi också. I det här läget, där vi blivit lite för passiva och rädda för att spela ut och ta kommandot, är det bättre att gasa än att bromsa i en uppförsbacke. Jag tror att vårt lag behöver någon att ta rygg på just nu.
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)