I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Djurgårdsstjärnan Charles Hudon har inte spelat sedan i 3–1-vinsten borta mot Färjestad den 10 januari.
Han har missat sex matcher sedan dess.
Nu berättar den kanadensiske forwarden om vad som hände och vägen tillbaka till spel.
ANNONS
Under tisdagen var Charles Hudon, 31, för första gången tillbaka med laget på en isträning. Han varvades in i fjärdekedjan med Ludvig Rensfeldt som center och Hudon såg ut att kunna hålla jämna steg med sina lagkamrater.
– Jag försöker ta mig tillbaka och försöker lista ut några saker, men jag känner mig bättre, ja, säger Hudon till Hockeynews.
Det var i Karlstad, när JVM-trion Viggo Björck, Victor Eklund och Anton Frondell gjorde sin första match efter JVM-guldet i Minnesota, som Charles Hudon blev skadad mot Färjestad.
Han var tvungen att avbryta matchen, men kom tillbaka från omklädningsrummet och följde den tredje perioden från avbytarbänken, men utan att kunna spela.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews
Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.
Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.
Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.
Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

