HockeyNews
PLUS

Så lockades han till Timrå: "Fick lite tips"

Freij Eriksson
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 12:32

FacebookXWhatsApp

Linus Eriksson och Alfons Freij är bra kompisar sedan tidigare – och nu är de båda en del av Timrå IK nästa säsong.

– Jag skrev till honom lite då och då och frågade grejer, säger Freij till Sundsvalls Tidning.

ANNONS

Efter flera år tillsammans i juniorlandslaget har Linus Eriksson och Alfons Freij nu återförenats i Timrå IK – en klubb de båda ser som rätt miljö för att ta nästa kliv.

Båda är draftade och lovande spelare, som var med och tog brons i U18-VM. Eriksson lämnade Djurgården och Hockeyallsvenskan förra säsongen, nu gör Freij samma sak även om han var utlånad till Björklöven från Växjö.

– Det var ganska stor skillnad på allsvenskan och SHL. Men jag tycker att jag kom in i det ganska snabbt efter några matcher. Jag fick bra hjälp av killarna i laget, speciellt Anton Lander har tagit hand om mig väldigt bra och hjälpt mig mycket att komma in i allt, berättar Linus Eriksson för ST.

När Freij senare valde klubb vägde Erikssons erfarenheter tungt.

– Jag skrev till honom lite då och då och frågade grejer. Jag fick lite bra tips av honom, säger Freij.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS