HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Så har Malmö fått hockeyintresset att växa

Artikelbild
ANNONS

8289 personer. Det är Malmös publiksnitt den här säsongen. Det är ökning med drygt 1000 personer jämfört med fjolårssäsongen.

– Jag vill hylla min organisation som gör ett jättejobb, säger Malmös vd Patrik Sylvegård till TV4.

ANNONS

Under lördagen var Malmö Aren slutsåld när Djurgården gästade i den tredje och avgörande åttondelsfinalen.

En tydlig skillnad har märkts i Malmö när det kommer till hockeyintresset. Det är flera faktorer som ligger bakom det, menar Patrik Sylvegård.

– Det är flera delar. Jag vill hylla min organisation som gör ett jättejobb. Vi är bättre strukturerade, vi marknadsför oss bättre och vi kommunicerar bättre. Det är magiska killar och tjejer på kontoret. Sen har självklart den sportsliga verksamheten en stor del i det här. Vi vinner fler matcher och spelar bra hockey. Det bygger ett större intresse över tid, säger han till TV4.

Sylvegård om hur Malmö ska göra för att fortsätta utvecklas:

– Vi måste fortsätta som vi gör, kommersiellt och sportsligt. Vi växer i alla segment. Nånstans är det något som växer i stan.

MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS

O'Learys
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Läs också

ANNONS