HockeyNews
PLUS

Bevakningen presenteras av

Hockeystore - tvpucken - Top balk

Så går det i pojkarnas TV-puck – finallagen ska utses

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Under lördagen var det dags för semifinaler och matcher om att ha chans på plats 5–8 i pojkarnas TV-puck.

HockeyNews.se bevakar alla matcher.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Södermanland–Östergötland 1–4 (1–2) (semifinal)
Målskyttar Södermanland: 1–2: Noah Östlund
Målskyttar Östergötland: 0–1: William Lagerqvist (Noah Björkman), 0–2: Isac Karlsson, 1–3. William Lagerqvist (William Nestun Sundin, Daniel Rehn), 1–4: William Nestun Sundin (Mattias Hävelid, Oscar Holm)

Det finns drömstarter och så finns det drömstarter. För Östergötland började semifinalen på bästa tänkbara sätt då William Lagerqvist gjorde 1–0 redan efter 54 sekunder, fint framspelad av Noah Björkman. Ännu bättre för Östergötland blev det drygt tre minuter senare då Isac Karlsson bröt ett uppspel i Södermanlands zon och fint skickade upp pucken högt bakom Leo Matthiesen för 2–0. I bytet direkt efteråt var Filip Bystedt centimeter ifrån att göra 3–0 då han prickade stolpen. I numerärt underläge kunde sedan Noah Östlund skapa nerv i matchen då han reducerade för Södermanland efter ett friläge.

Södermanland öste på i den andra perioden för att åstadkomma en kvittering och det var inget snack om vilket lag som var det hetaste under matchens sista 20 minuter. De parkerade stundtals i offensiv zon men hade svårt att hitta igenom ett tätt försvar från Östergötland som gjorde allt för att freda sitt mål och hjälpa duktige Hugo Hävelid längst bak. I ett sista försök att kvittera tog Södermanland ut målvakten men då gick det som så många gånger förr, motståndarna kunde punktera matchen i tom bur. Denna gång var det lagkaptenen William Lagerqvist som gjorde sitt andra mål i matchen med knappt en och en halv minut kvar att spela.William Nestun Sundin fastställde sedan slutresultatet i numerärt underläge när han gjorde 4–1 i tom bur och Östergötland blev första lag till final på pojksidan.

Ångermanland–Dalarna 0–5 (0–1) (placering)

Målskyttar Dalarna: 0–1: Erik Olhans-Lind (Axel Eriksson), 0–2: Anton Gudmundsson (Elias Nordberg, Eric Hultgren), 0–3: Erik Olhans-Lind (Axel Eriksson, Oskar Johansson), 0–4: Elias Nordberg (Eric Hultgren, Anton Gudmundsson)

Dalarna fick en fin start på matchen mot Ångermanland där Gästriklands motståndare i matchen om plats 5–6 i TV-pucken skulle utses. Efter att David Kihl hamnat i utvisningsbåset för en fasthållning kunde Erik Olhans-Lind göra 1–0 i numerärt överläge efter bara 59 sekunder. Olhans-Linds mål blev det enda i den första perioden, där Walter Reimer i Dalarna fick matchstraff för en armbågstackling tidigt i perioden.

I den andra perioden visade Dalarna på nytt att de har ett bra powerplay då Anton Gudmundsson kunde göra 2–0 drygt tre minuter in i perioden med en man mer på isen innan Olhans-Lind gjorde sitt andra för dagen fem minuter senare när Dalarna var två spelare mer på isen. Elias Nordberg gjorde 24 sekunder senare 4–0 till Dalarna i spel fem mot fyra. Även matchens femte mål kom i numerärt överläge när Olhans-Lind fullbordade sitt hattrick.Fler mål än så blev det inte i matchen och Dalarna har nu chans på femteplatsen.

Gästrikland–Norrbotten 3–1 (1–1) (placering)

Målskyttar Gästrikland: 1–0: Jonathan Karlsson (Liam Pettersson, Olle Hammarqvist), 2–1: Linus Molin (Theo Widén-Schade, Theo Lindstein), 3–1: Linus Molin (Felix Jansson)
Målskyttar Norrbotten: 1–1: Joel Kant

För pojkarnas del var den första matchen under lördagen den mellan Gästrikland och Norrbotten där vinnaren får chansen i en match om plats 5–6 under söndagen.

Då var det Gästrikland som öppnade starkast och kunde också ta ledningen genom Jonathan Karlsson som var sist på pucken innan den gick in bakom Hubert Forbserg Zetterström i Norrbottens mål. Norrbotten kom dock tillbaka och kvitterade drygt fem minuter senare genom Joel Kent och det var lika på ett efter första perioden.

Den andra perioden präglades av utvisningar och i kölvattnet efter tre raka utvisningar för Norrbotten kunde Gästrikland göra 2–1 genom Linus Molin som sedan också fastställde resultatet till 3–1 i tom bur med 22 sekunder kvar att spela.

Stockholm Nord – Småland 2–1 e.fl. (0–0) (Semifinal)
Målskyttar Stockholm Nord:
1–1: Anton Dagerlind (Albin Pedersen), 2–1: Albin Pedersen (Hannes Hellberg)
Målskyttar Småland: 0–1: Alexander Suzdalev 

Sista semifinalen under lördagen mellan Stockholm Nord och Småland och det var en tajt tillställningen som skulle utspela sig under den första perioden.


Båda lagen drog på sig varsin utvisning för för många spelare på planen men utöver lagens respektive chanser i powerplay var det väldigt få heta situationer som var nära att leda till något mål. Högt tempo var det under hela perioden och båda lagen imponerar med ett disciplinerat spel. Skotten 9–11 efter 20 spelade minuter.

Matchen skulle fortsätta på samma sätt som i den första perioden, tajt och jämnt. Med tio minuter kvar skulle däremot målet komma. Smålands Alexander Suzdalev bröt dödläget efter att forwarden hittade luckan mellan benen på Melker Neuvonen efter en fin uppåkning. 1–0 till Småland som helt plötsligt satt i förarsätet.

Stockholm skulle ligga på för en kvittering men trots flera heta chanser så kunde Småland stå emot, till en början i alla fall. Med två minuter kvar så kunde utjämningen komma. Anton Dagerlind hade mycket mål att skjuta på efter en retur från Noah Erliden. 1–1 och förlängning skulle vänta om vem som skulle få göra Östergötland sällskap i finalen.

Efter ungefär halva förlängningen skulle avgörandet komma. Stockholm etablerade ett bra tryck i Smålands zon och efter en fin passning så kunde Albin Pedersen få öppet mål. Han gjorde inget misstag och skickade Stockholm till söndagens final.

Söndagens matcher: 

9:30, Ångermanland – Norrbotten, Weda Skog Arena (Placeringsmatch)

11:00, Småland – Södermanland, Lugnets Ishall (Bronsmatch)

13:00, Dalarna – Gästrikland, Weda Skog Arena (Placeringsmatch)

16:00, Stockholm Nord – Östergötland, Lugnets Ishall (Final)

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2