När Djurgården synades utifrån inför den här säsongen var det inte många tyckare som såg stockholmarna som ett topplag. Robert Ohlsson hade ett oerhört slitsamt 2016/2017 som ny huvudtränare och det var först de sista månaderna som Djurgården fick riktig ordning på spelet. Efter det blev man av med backar som Linus Hultström (Florida), Emil Johansson (Boston) och Adam Ollas Mattsson (Calgary).
– Vi bytte ut fyra backar, halva backbesättningen, konstaterar Djurgårdens backcoach Stefan Nyman.
Kanske var det inte så konstigt att tipsen blev därefter. Men i början av den här säsongen återvände Hultström från Florida och ersatte Marcus Fagerudd, som skickades vidare till Mora. De nya Jesper Pettersson och William Lagesson har smält in friktionsfritt och höjt standarden. Förra säsongen släppte Djurgården in 2,46 mål per match. I år har snittet sjunkit till 2,19 mål per match, en minskning med elva procent.
– Vi har haft en kontinuitet i resten av laget. Med backarna blev det lite nytt. Det är olika individer som man får diskutera var och en för sig, menar Stefan Nyman.
Skador på defensiva kuggar
Djurgården har trots att man inte kunnat se det i spelet klarat av en del motgångar på vägen till toppen av SHL.
– Tom (Nilsson) har haft en skadefylld period och spelade i princip ingenting på försäsongen och sedan har det hackat ordentligt under säsong. (Alexander) Urbom har varit borta sju veckor i år så våra två defensiva ankare har ju varit borta under större delen och det har ju påverkat oss balansmässigt. Men samtidigt så är det andra som får ta extra kliv och får ta för sig ännu mer. Vi har ändå släppt in väldigt lite mål. Vi är topp två i den ligan och det är bra gjort med tanke på hur situationen har sett ut, säger Stefan Nyman och kliar sig i skäggstubben.
– Vi är väl som alltid utdömda på försäsongen och innan säsongen, men vi jobbar metodiskt med att sätta saker och utveckla de här spelarna. Vi lägger mycket tid på det.
Sporrar det er när en del experter inte tror på er?
– Man är väl inte påverkbar så, säger Nyman och duckar för frågan.
– Vi vet ju att de flesta är här under en begränsad tid och vi försöker ge dem så mycket som möjligt under den period de är här. De flesta har också haft en jättefin utveckling. Jag vet inte hur många som har gått till Nordamerika de sista åren, men det är jäkligt många.
– Det är svårt att få långsiktighet. Vi hade en större omsättning för två år sedan när det gäller hela laget men det som har hjälpt oss i år är att vi hade en liten omsättning på forwardssidan. Det var egentligen bara en in och en ut, det var Matt Anderson ut och ”Ante” (Andreas Engqvist) in. Sedan när ”Brodda” (Daniel Brodin) blev skadad länge ersatte René (Bourque) honom.
En fast punkt i defensiven har varit den Svegfostrade backen Marcus Högström som utvecklats till lanslagsback i Djurgården.
– Han passar bra in och har haft en bra utveckling. Det är inte så många år sedan han var i allsvenskan, till och med i division ett i en period. Han har investerat mycket i sig själv. Det är inget du får utan du får förtjäna det och han har förtjänat det han har fått. Han har visat framfötterna och har tagit stora kliv. Det är kul, säger Nyman.
"Det är en höghastighetsliga"
Djurgårdens backar ser svårstressade i egen zon och verkar ofta hitta vägarna ut ur försvarsändan av isen. 4-1-förlusten mot Brynäs på lördagen var ett av få undantag då Djurgården gjorde en svag förstaperiod.
– Det där är svårt för alla i den här ligan. Det är en intensiv liga, det är en höghastighetsliga skulle jag säga. Jag tycker vi har uppgraderat oss. Jag tycker vi har kommit längre i vårt spel med puck rent generellt. Ett års erfarenhet och ytterligare ett års påkoppling. Vi hjälper varandra på ett bra sätt och vi kan utvecklas ännu mer i det också.
Stefan Nyman kom till Djurgården och blev backansvarig 2013 i Hockeyallsvenskan. Den säsongen slutade med avancemang till SHL. Nu är den före detta Södertäljebacken inne på sin femte säsong i DIF. Och 45-årige Nyman, som även har varit sportchef i Malmö Redhawks och SSK, vill hela tiden lära sig mer, vill utvecklas och är ”jävligt hockeyintresserad”.
– Det är alla vi som jobbar här, säger Nyman.
Backen Alexander Urbom kom tillbaka till Djurgården via Skellefteå och han ger sina förklaringar till att laget släpper in få mål.
– Framför allt tycker jag att vi är fem man som jobbar försvarsspel. Det är inte bara backbesättningen, även om vi har jävligt bra backar. Alla jobbar hårt och alla vet vad de ska göra i försvarszonen, säger Urbom och fortsätter:
– Alla är ödmjuka. Det är inga som tjuvar i offensiven. Vi är väldigt strikta i vad vi ska göra och alla följer den planen. Det är ingen som glider ur ramarna. Sedan har vi två grymma keeprar. Det klickar i varandra när allt sådant stämmer.
Misstagen är få vilket ger att motståndarna inte får något gratis.
– Det är väl ganska likt förra året, men sedan har vi helt klart mer kvalitet i år. Högre spelarkvalitet. Vi har en stomme som var med förra året. Det tar ett tag att spela ihop sig också. Det är hårt jobb också.
Ändå tufft att byta ut fyra backar?
– Så är det absolut. Vi hade inga dåliga backar förra året heller. Vi har gjort det bra. Det känns skönt.
Urbom har haft en spricka i foten och han spelade med skadan ett tag innan smärtan tvingade honom till vila. Han gillar kraven i Djurgården och Stefan Nyman som tränare.
– Han är jävligt snäll, men han ser direkt om det är någon som börjar fuska…
Jesper Pettersson, som har spelat ihop med Marcus Högström, backen som har mest istid i SHL, har gett Djurgården ett väldigt bra första backpar. Pettersson ger mer i detalj beskrivningar av hur försvarsspelet ska fungera.
– Vi spelar enkelt och tufft. Det är det vi har sagt. Vi ska inte krångla till det för mycket i försvarszonen. Vi vill vara så mycket som möjligt. Vi vill vara i anfallszonen så mycket som möjligt. Snabba spelvändningar. Inte hålla på och spela pucken fram och tillbaka i egen zon. Vi har sagt det att när vi kommer ner i zonen är det en back-back och sedan upp igen. Spela på touch och styrning och få ner pucken djupt för vi har riktigt bra forwards som har bra speed på skridskorna som oftast hinner ikapp de puckarna.
Spela tufft säger du. På vilket sätt?
– Man går ut hårt och låter motståndaren välja sida. Vi försöker trycka honom uppåt i banan och ge honom en dålig vinkel. Vi har bra synk med forwards som tar över. Vi har en bra kemi. Det funkade redan på försäsongen. Om vi i grunden spelar ett bra försvarsspel kommer offensiven allt eftersom.
Hur har ni klarat av att spela utan tongivande backar?
– Det är jättebra spelare och de är viktiga för laget men vi har en bred trupp. Det är andra i laget som kliver fram och får ta en mer ansvarsfull roll. Det är tråkigt om någon är skadad men vi vet att vi har spelare som fyller upp deras platser och kan spela på den nivån.
I försvarsspelet har Djurgården en annan framgångsfaktor. Målvakterna. Eriksson och Reideborn.
– Vi får inte glömma Jocke och Adam. De har räddat oss flera gånger. De gör några viktiga räddningar i matcherna och de kan vara helt avgörande. Det är grunden att vi har två riktigt bra målvakter som gör att vi kan känna oss säkra på isen.
Fakta/Backar som har lämnat Djurgården för spel i NHL eller AHL de senaste tre säsongerna
2017:
Linus Hultström, Florida (tillbaka i Djurgården)
Emil Johansson, Providence, AHL (Boston)
Adam Ollas Mattsson, Stockton, AHL (Calgary)
Robin Press, Rockford, AHL, Indy Fuel, ECHL
2016:
Andreas Englund, Belleville, AHL (Ottawa)
Robin Norell, Rockford, AHL (Chicago)
2015:
Linus Arnesson, Providence (Boston)
