Rögle vann sin första träningsmatch för säsongen, 3–2 efter att Lubos Horky avgjort i förlängningen, snyggt framspelad av Fredrik Olofsson.
Det var Växjös andra träningsmatch och den sista innan man går in i CHL, och fick visa upp sig i sin egen hemmaarena.
Man tog ledningen genom Hugo Gustafsson i powerplay, efter samarbete med bland andra Sebastian Strandberg. 1–0 stod sig länge i en match med blandat tempo och där matchen stundtals tände till, som vid bråket mellan Brian Cooper och Joel Kellman, och stundtals höll låg nivå tekniskt.
Exempel på detta var när Keegan Lowe skickade pucken helt fel i egen zon och Rögle fick öppet läge, där Horky serverade Isac Solberg som gjorde säsongens första Röglemål.
Kort senare spelade Hugo Gustafsson galet till Mark Friedman som kom direkt från utvisningsbåset och samarbetade med Joel Kellman och slutligen Karson Kuhlman som gjorde Rögles andra.
Rögle fick powerplay med några minuter kvar men slarvade och lät återigen firma Gustafsson och Strandberg få chansen. Fint samspel gav 2–2, Gustafssons andra för kvällen.
Båda lagen hade chanser att avgöra, och Lucas Elvenes var i centrum ofta, antingen som framspelare eller som avslutare.
Men det blev förlängning och där avgjorde Horky, som därmed var 1+1 i matchen.
Mest intressant var dock att se nyförvärven – och totalt fick tio nya ansikten visa upp sig för sina respektive lags supportrar.
Här går jag igenom samtliga för båda lagen – och mina intryck av dem den här kvällen.
Växjö
Sebastian Aho, back, ny från Wilkes-Barre, AHL
Väldigt speldrivande och involverad, i ett mycket spännande backpar med Joel Persson. Stod för ett antal bra aktioner, både i egen zon och när han följde med i anfallen. Tappade pucken farligt någon gång, men främst ett väldigt positivt intryck. Spelade också snyggt fram Lucas Elvenes till en jättechans att avgöra i slutsekunderna, som dock forwarden missade. Aho var helt klart den som märktes mest av alla tio nyförvärven på isen.
Elias Lindgren, back, ny från Vimmerby
En av sju Växjöbackar och hade inte alltför mycket istid. Hade någon stark ingång i offensiv zon med puck, men syntes annars inte så mycket tycker jag. Men man hann ändå se glimtar av det fina spel som han hade i Vimmerby under slutet av säsongen, då han verkligen stack ut i Hockeyallsvenskan.
Matias Mäntykivi, center, ny från Ilves
Involverad i mycket och det finns nog något att bygga på i samarbetet med Eemeli Suomi. De två finländarna behöver nog dock en bättre tredjelänk att samarbeta med. Inget ont om juniorerna Max Eriksson och Olle Karlsson, men kedjan körde fast ganska ofta.
Eddie Levin, forward, ny från Kalmar
Delade ut några tacklingar tidigt som väckte publiken, hade även någon farlig framspelning. Helt okej insats men det var mer Gustafsson och Strandberg som syntes i den kedjan.
Jimi Suomi, ny från KooKoo, stod över matchen på grund av en lättare skada. Peter Cehlarik, ny från Leksand, har inte anslutit till Växjö ännu.
Rögle
Nate Clurman, back, ny från Laval, AHL
Mycket istid och inblandad i en hel del i sin första match på svensk mark. Såg ut att fokusera på att spela enkelt i egen zon, och det är väl en bra början. Försökte följa med i anfallen någon gång. Godkänd debut.
Axel Kumlin, back, ny från University of Notre Dame
Ser ganska stor ut men ändå rörlig och spelskicklig, de gånger han hade pucken – var sjundeback men matchades in i olika backpar emellanåt. Lyckades även skapa något läge framåt.
Ludvig Claesson, back, ny från Vasa
Stabil insats, fick både ta en del smällar och dela ut några. Smög sig även in i offensiv zon någon gång och fick iväg en farlig skarvning.
Oskar Jellvik, forward, ny från Boston College
Hade något avslut i farligt läge, men annars relativt osynlig. Hade gärna sett mer av honom.
Joel Kellman, center, ny från Färjestad
Presenterade sig för Röglefansen med både ett litet slagsmål med Brian Cooper, och en assist till lagets andra mål. Dök upp i offensiva lägen då och då. Bra första match.
Tinus Luc Koblar, center, ny från Leksand
Det syns när han är på isen. Vill vara delaktig, vill driva upp tempot, vill söka farliga ytor och att det ska hända saker. Man blir sugen på att se mer – men det får vi ju inte så värst eftersom han snart drar till Toronto. Märklig situation men stort av Rögle att ändå matcha honom på försäsongen. Nu vilade dock Dennis Everberg och Anton Bengtsson, så kanske var det något positivt även för dem.
Calle Clang, ny från San Diego, AHL, satt på bänken hela matchen då Arvid Holm vaktade målet.