Presenteras i samarbete med Hajper.com – En spelsajt i hajper-fart
Nikita Kutjerov har visat upp en bländande form på sistone. Efter att ha gjort fyra poäng mot Calgary i tisdags rullade showen vidare mot Dallas.
Tampa Bay tog ledningen efter sju minuter genom lagkaptenen Steven Stamkos, assisterad av Ondrej Pallat och Kutjerov. Sju minuter senare stod det 4–0 efter mål av Michail Sergatjev, Tyler Johnson och Kutjerov.
Efter att ha inlett i ett rasande tempo avtog hemmalagets effektivet allt eftersom. Det blev ”bara” två mål i den andra perioden och efter en mållös sistaperiod vann Tampa Bay tillslut med 6–0, där det sjätte målet var en riktig delikatess. Steven Stamkos hade pucken vid offensiv blålinje och fintade förbi Andrew Cogliano som tappade balansen och flög in i sargen. Han passade sedan vidare till Kutjerov, fick tillbaka pucken och sköt den distinkt upp i krysset.
GIVE HIM THE OL' RAZZLE DAZZLE! 💥#DALvsTBL | #GoBoltspic.twitter.com/ZGVb6qXi1q
— Tampa Bay Lightning (@TBLightning) 15 februari 2019
Nikita Kutjerov hade totalt ett mål och tre assist i matchen och har nu gjort elva poäng på de tre senaste matcherna. Victor Hedman lämnade isen poänglös medan backkollegan Anton Strålman hade en assist.
Segern var Tampa Bays fjärde i ordningen och säsongen i stort har varit en framgångssaga för laget och Kutjerov. Laget toppar hela ligan och Kutjerov huserar ensam i poängtoppen. I NHL:s målgladaste lag är han den ledande offensiva spelaren. Han har gjort 26 mål och 66 assist på endast 58 matcher och snittar därmed över en och en halv poäng per match. Hans personliga rekord på 100 poäng från i fjol lär med andra ord ryka all världens väg om ingen skada ställer till det.

