
Efter att ha lämnat Färjestad inför säsongen 2014/2015 så var Patrik Lundh förra säsongen tillbaka i Karlstad. Han lämnade DEL-laget Schwenninger Wild Wings mitt under säsongen och var med när Färjestad tog sitt tionde SM-guld.
Forwarden som beskrivs av klubben som en spelare som jobbar i det tysta sköt matchens enda mål mot Skellefteå i lördags, vilket resulterade i tre poäng. Och lagkamraterna till Lundh hyllar forwarden:
– Det är jätteroligt såklart. Man får lite bättre självförtroende och orkar köra på ännu mer och hjälpa till ännu lite till. Men när man vet att det hjälper till så... Sen för min egna del så tror jag nog inte att det är något speciellt som jag försöker tänka på, utan det är nog bara att vara den som man är. Att folk snappar upp saker som man kan ta hjälp av är ju bara bra. Det är samma som jag hade också första åren när jag kom upp här 2010-2011, säger Lundh.
Nu förlänger 34-åringen, det nya kontraktet sträcker sig över nästa säsong. Lundh, som gjort 15 poäng den här säsongen menar att det är skönt att göra klart det nya kontraktet innan slutspelet drar igång:
– Ja, absolut. Det är såklart alltid någonting som ligger lite i bakhuvudet när man går runt och funderar över det. Så när man väl kan få det klart så är det ju jätteskönt att kunna lägga det åt sidan. Då blir det full fokus bara på hockeyn, säger han.
Sportchefen Rickard Wallin är även han nöjd över förlängningen med Lundh:
– Vi är jätteglada att vi hittat en lösning där vi får ha Peppe kvar. Han har visat på en väldig förmåga att anpassa sig till olika roller, och har i den positionen gjort en väldigt fin säsong hos oss. Vi tycker att Peppe står för väldigt mycket av de sakerna vi vill se i vårt lag. Hans erfarenhet, både på och utanför isen, har framförallt hjälpt de unga killarna att komma in i seniorhockeyn på allvar. Peppe visade också i slutspelet ifjol vilken laglojal spelare han är, och vi hoppas såklart på samma sak i år, säger Wallin.


