SHL presenteras i samarbete med ATG Sport
Det var med 6:33 kvar av den andra perioden i hemmapremiären mot HV71 som Daniel Zaar avlossade ett skott som träffade lagkamraten Ted Brithén i huvudet. Rögles stjärncenter blev liggandes en stund innan han kunde ta sig ut till omklädningsrummet för egen maskin.
Men när Rögle kom ut på isen inför den tredje perioden fanns Ted Brithén inte med.
Efter matchen kom tränaren Cam Abbott med oroande besked kring 28-åringen.
– Han är förd till sjukhus för vidare undersökning, men jag har ingen uppdatering kring hur han mår just nu. Jag hoppas att han är okej, säger han.

Daniel Zaars skott tog i huvudet på Ted Brithén. Foto: Bildbyrån
”Killarna gjorde ett bra jobb”
Rögle fick en flygande start på hemmapremiären och efter den första perioden hade laget ledningen med hela 4–0 efter mål av Taylor Matson, Ted Brithén, Nils Höglander och Dennis Everberg. HV71 orkade aldrig komma tillbaka och och det blev också slutsiffrorna.
– Vi startade så där i våra första byten, men vi var väldigt effektiva i våra skott. Killarna gjorde ett bra jobb med att skapa chanser och ta sig in på mål och vara jobbiga där. Vi hade energin med oss och killarna gjorde det bra, säger Rögles tränare Cam Abbott.
För Rögles nye målvakt Roman Will blev det en succéstart på SHL-äventyret. Tjecken räddade alla 15 HV-skott och höll därmed nollan i sin debut.
– Jag fick bra hjälp av killarna. De spelade väldigt solitt framför mig och det var egentligen inga svåra skott jag fick emot mig. Helt klart en bra start, säger tjecken som imponerades stort av den mäktiga stämningen från hemmafansen:
– Vi har bra fans i Tjeckien också, men jag har aldrig upplevt något liknande. Det var helt otroligt. Jag stod där med gåshud. Så klart är jag väldigt glad över att vi kunde ge fansen en vinst säger han.

