HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Rögles kross – kör över FBK: "Galen effektivitet"

Artikelbild
ANNONS

Färjestad föll ihop fullständigt i första perioden mot Rögle i den andra kvartsfinalmatchen.

Redan efter 18 spelade minuter var ställningen 5-0.

– Det är en galen effektivitet från Rögle, säger TV4:s expertkommentator Joel Lundqvist.

ANNONS

Färjestad kammade hem match ett i en tajt och målsnål match. Match två ser ut att bli något helt annat Rögle spräckte målnollan redan efter tre minuter. Sedan rann det i väg. Rejält.

Efter 17 minuter var ställningen 4-0 till hemmalaget och Färjestad valde att byta ut Melker Thelin. Det dröjde däremot bara dryga minuten innan inhopparen Emil Larmi släppte in 5-0.

Innan periodens slut skulle gästerna få in en 5-1-reducering.

Rögles back Calle Själin gjorde hela tre poäng i den första perioden.

– Vi kommer ut hårt och får bra utdelning men vi måste fortsätta i 40 till. Det är lite fladderpuckar som går in och får bra utdelning, säger backen till TV4.

Färjestads Filip Roos var kritisk mot sitt lag efter den första perioden.

– Det är en riktigt dålig period av oss. Vi släpper till alldeles för enkelt och de sköljer över oss. Mycket tid kvar här, säger han till TV4 och fortsätter:

– I ett slutspel är detaljer sjukt viktigt. Denna perioden missar vi en hel del smågrejer som gör att det öppnar upp sig för dem. Några väl valda ord där inne i omklädningsrummet och sen ska vi ut och göra det jobbigt för dem-

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS