SHL presenteras i samarbete med ATG Sport
Den 26-årige backen Daniel Bertov värvades till Rögle från Leksand inför förra säsongen. Där växte han ut till en stabil SHL-back och med sina plus 14 var han bäst i laget gällande den aspekten. Trots det får han sällan några rubriker, men det gör honom inget.
– Haha, nej då. Den spelstilen jag har brukar inte få de stora rubrikerna, det är väl mer målgörarna och de som har lite mer flashig spelstil som brukar få det. Jag har inte den flashigaste spelstilen, men jag försöker alltid göra ett gediget jobb och hålla en hög lägstanivå. Det syns väl mer på plus/minus statsen kanske, säger han.
Trivs du i skymundan?
– Det spelar inte så stor roll för mig, men kanske är det så. Jag brukar alltid skämta med media om att jag borde få mer mediatid och knappt får några rubriker, men det är ingenting jag lägger så stor vikt vid. Det är klart att det är kul att få lite uppmärksamhet, men jag brukar mest göra en rolig grej av det när jag väl får mediatid.
Daniel Bertov, som går in på sin tredje hela SHL-säsong, tycker själv att han har sina styrkor i defensiven. I fjol tog han dock stora kliv i det offensiva spelet – en linje han vill fortsätta på den här säsongen.
– Jag vill utveckla mitt spel överhuvudtaget, men samtidigt vet jag mina begränsningar och vad jag är bra på. Mina styrkor är det jag håller huvudfokus vid, men om jag kan bidra offensivt också är det ett stort plus. Det är klart att jag vill fortsätta utvecklas i spelet med puck, säger han.
Har du gjort något speciellt för att lyfta det offensiva spelet?
– På försäsongen får man köra lite extra med klubba och puck, men sen tror jag att det kommer allt eftersom när man får spela de här högintensiva matcherna. Det är då man sätts på prov lite mer och i takt med det utvecklas man.

Daniel Bertov under en träning. Foto: Bildbyrån
Rögle har gått starkt på försäsongen och har bara förlorat en av åtta försäsongsmatcher. Under lördagskvällen väntar SHL-premiär – och laget tar vid där de avslutade fjolårssäsongen – mot HV71. Tid för revansch?
– Vi har startat om på ny kula och de har startat om på nytt. Revanschlusten är väl mer kring starten vi hade förra året, säger han.
Hur ska ni undvika en sådan start igen?
– Jag vet inte. Vi måste lita på vårt spel som vi spelat under försäsongen och skärpa till passningsspelet något. Jag tror bara att vi ska hålla oss till ramarna vi satt.
Under försäsongen har backen kamperat ihop med den kanadensiske backen (Éric) Gélinas samt den norske landslagsbacken Erlend Lesund. Det troligaste är att han kommer spela ihop med den förstnämnde i premiären.
– Jag känner mig bekväm i mitt spel med skridskoåkningen och den höga pressen med båda, det känns bra oavsett vem det blir. Jag känner att defensiven och boxplayet har klaffat på ett bra sätt. Spelet har varit okej för min del, men det får jag skruva upp nu när serien drar i gång, säger han.
Matchen startar klockan 18:00 och Catena Arena är utsålt. Daniel Bertov ser fram emot att kliva ut inför hemmafansen.
– När du bara säger det får jag ett leende på läpparna här. Det ska bli skitkul, säger han.






























