
Rögleprodukten Linus Sjödin slog sig in som ordinaire i SHL-laget under förra säsongen och stod för elva poäng på 49 matcher.
Den 19-årige forwarden fick också debutera i juniorlandslaget, där han också tog plats i JVM-truppen, och valdes i sommarens NHL-draft i den sjunde rundan av Buffalo Sabres, innan han under försäsongen har noterats för tre assist på fyra matcher i CHL.
Och nu har han alltså förlängt sitt kontrakt med Rögle över säsongen 2024–25.
– Linus är ett väldigt bra exempel på hur vi vill utveckla våra unga spelare. Han har gått från junior till att etablera sig i A-laget och han fortsätter hela tiden att utvecklas. Han har spelat JVM och draftats av Buffalo vilket säger en del om vilka steg han tagit i sitt spel. Vi ser fram emot att fortsätta jobba med honom, säger Rögles sportchef Chris Abbott.
Sjödin noterades för två skott på mål och strax över tolv minuters speltid i SHL-premiären mot Brynäs i lördags.





