HockeyNews
PLUS

Rögle och Frölunda vidare i CHL – möts i semifinal

(21511) Rögle
Bildbyrån

Publicerad: 14 december 2021

FacebookXWhatsApp

Rögle städade av av Sparta Prag – även om det var lite skakigt. 

Frölunda tog samtidigt hand om sin ledning mot Leksand. 

Nu möts de båda lagen. 

ANNONS

Rögle tog med sig en 5–2-seger från Prag efter första kvartsfinalen i CHL-slutspelet. Väl på hemmaplan lyckades de städa av Sparta Prag men det var lite skakigt för Ängelholmsklubben. 

Sparta Prag lyckades vinna med 3–1, där två av målen kom inom sista tio minuterna av matchen och det skapade lite spänning i ett möte som kändes avslaget under inledande delen av matchen. 

ANNONS

Samtidigt i Göteborg lyckades Frölunda hålla undan för Leksand i och med ett 3–3-resultat. Frölunda vann där första mötet borta i Leksand med 5–2 och det var aldrig riktigt nära för Leksand att kunna hota. 

I och med kvällens resultat innebär det att Frölunda och Rögle kommer möta varandra i en semifinal. Frölunda har vunnit turneringen fyra gånger tidigare medan Rögle aldrig tidigare nått så här långt i turneringen. 

Matchfakta 

ANNONS

Rögle–Sparta Prag 1–3 (0–0, 0–0, 1–3) 

Mål, Rögle: Brady Ferguson


ANNONS

Frölunda–Leksand 3–3 (1–1, 1–1, 1–1) 

Mål, Frölunda: Ryan Lasch, Max Friberg, Elmer Söderblom

Mål, Leksand: Mikael Ruohomaa, Patrik Norén, Nils Åman

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS