
Det var med stor spänning som Rögle inväntade deadline för övergångar till NHL. VM-forwarden Anton Bengtsson var högaktuell för en NHL-flytt, men blev kvar då transferdörren stängdes den 15 juni. Bengtsson fick inte det envägskontrakt han ville ha och blir kvar i Rögle minst en säsong till.
– Alla vill spela i NHL, även jag, och det var många diskussioner. Men i slutändan kom vi fram till att det inte kändes tillräckligt bra eller passade familjen. Min utveckling här i Rögle har gått rakt upp och jag vill fortsätta den och vinna här. Det är målet, säger Bengtsson till Rögles hemsida.
LÄS MER: "Tedenby och Petersson till HV71" – och Furch uppges bli kvar i Sverige
Om några veckor äger årets NHL-draft rum och den österrikiske VM-forwarden Marco Kasper väntas bli vald i förstarundan. Under VM spelade han över 17 minuter per match för Österrike och bara den mer erfarne Thomas Raffl fick mer istid av lagets forwards. Kasper hade två assist på sju matcher och imponerade på NHL-scouterna i Tammerfors.
Den österrikiske forwarden är sugen på att åka över till Nordamerika redan till kommande säsong.
– Självklart är jag medveten om att Marco skulle vilja skriva på ett NHL-kontrakt direkt. Om så inte blir fallet har han ett giltigt kontrakt med Rögle, säger general managern Chris Abbott till Kleine Zeitung.
Förhoppningen är att Marco Kasper, precis som den tyske backen Moritz Seider, ska spela en säsong i SHL och fortsätta utvecklingen på svensk mark före flytten till Nordamerika.


































