HockeyNews
PLUS

Rögle hyllar tidigare lagkaptenen – pensionerar tröjan: "Otroligt stort"

Publicerad: 6 mars 2023

FacebookXWhatsApp

Mattias Sjögren har näst flest SHL-matcher för Rögle i klubbens historia.
Nu ska han hyllas genom att få sin tröja pensionerad.
– Mattias Sjögren var inte den spelare som gjorde flest mål eller mest poäng, men hans betydelse för laget, de yngre spelarna och för fansen samt hans bidrag till Rögles historia gör att han förtjänar att få sitt tröjnummer pensionerat och upphissat i taket på Catena Arena, säger klubbdirektören Daniel Koch. 

ANNONS

Efter förra säsongen valde Mattias Sjögren att lägga skridskorna på hyllan. Den pålitlige centern hade då gjort 253 SHL-matcher och totalt 406 matcher i Rögle BK:s representationslag sedan han debuterade under säsongen 2005–06.

Från debuten fram till sista matchen hann han med tio säsonger i Rögle, som han även representerade som junior, men också spel i Färjestad, AHL, Linköping, KHL och Schweiz innan han till säsongen 2018–19 vände tillbaka till Rögle igen. Under sina tre sista säsonger på isen var han dessutom lagkapten för Ängelholmsklubben.

ANNONS

Och nu står det alltså klart att han ska hyllas för sina insatser för Rögle.

Under måndagen meddelade klubben nämligen att tröja nummer 11 med Sjögren på ryggen ska hissas upp i taket i Catena arena under kommande säsong och därmed pensioneras.

– Det känns otroligt stort. Nästan overkligt på något sätt. Jag tänker på dem som hänger där redan nu. Så ska mitt namn och nummer hänga där också. Det känns stort och jag är väldigt stolt och glad. Att jag får den uppskattningen. Jag hade inte räknat med det på något sätt. Och blev ganska förvånad när jag fick beskedet, säger Sjögren till Rögles hemsida.

ANNONS

Sedan tidigare har Rögle sex pensionerade tröjnummer, där Jakob Johansson nummer 25 var senast att hissas i mars 2015.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS