– SHL:s ligaorganisation ansvarar för att driva utvecklingen i en rad frågor och företräda de 14 ägarklubbarnas intressen. Tillsammans med centralorganisationen och de 14 klubbarna ska vi arbeta för att bli världens bästa ishockeyupplevelse och för att bli det måste vi driva på utvecklingen såväl på som utanför isen, säger Ekström i ett pressmeddelande.
I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
SHL har valt sin nya ordförande inför framtiden. Det blir den Linköpingsbekante Roger Ekström som tar över rollen.
//
Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.
ANNONS
Anders Källström slutade sitt uppdrag som ordförande i SHL efter sju år. Valberedningen fick i uppdrag att nominera en ny kandidat och med stöd av de 14 ägarklubbarna valdes Linköpings före detta ordförande Roger Ekström under måndagen in som ny ordförande.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
