Luleå studsade tillbaka efter 5–3-förlusten på hemmaplan och skapade sig matchboll inför torsdagens hemmamatch, efter en övertygande 6–2-seger i Gävle på måndagen.
Lagkaptenen Erik Gustafsson var nöjd med insatsen och kände aldrig någon oro, trots att Brynäs gjorde två snabba reduceringar i den tredje perioden och bara var ett mål bakom vid ställningen. En timeout från tränare Thomas "Bulan" Berglund blev vändpunkten – därefter kunde Luleå rycka ifrån och säkra segern.
– Jag känner mig rätt lugn, det klart att det inte är målsituationen. Men samtidigt leder vi med ett mål på bortaplan i en SM-final, hade någon sagt det innan matchen så hade man tagit det. Det gäller att behålla lugnet och inse att vi är i en bra position och bara fortsätta att spela, trycka ner pucken och det lyckas vi med. Vi samlar oss bra efter timeouten, säger Gustafsson.
Nu vänder serien tillbaka till Luleå och laget har chansen att säkra SM-guldet på torsdag.
– Otroligt roligt, vi har kämpat hela säsongen för att vara i den här situationen, det är precis där vi vill vara. Sedan gäller det att behålla lugnet, jobbet är inte slutfört. Så det är fullt fokus på matchen och det som ska göras, säger han.
Inte samma misstag
Luleå Hockey har varit starka i modern tid – men trots flera starka säsonger har guldet uteblivit sedan deras första guld 1996.
Gustafsson, som fanns med på isen när laget föll i den sjunde och avgörande finalmatchen mot Färjestad på hemmais 2022 – efter att ha haft chansen att avgöra redan i match sex – är fast besluten att inte upprepa samma misstag.
Nu ska guld nummer två hem till Luleå.
– Jag tycker att vi gör en jättebra match då också, men det är bara att spela. Det gäller att lita på sina kunskaper och de egenskaperna man samlat på sig under sina karriärer. Spela som ett lag, vi vet hur vi ska spela, säger Gustafsson och fortsätter:
– Vi har hittat ett enormt bra sätt att spela på under sista halvan av grundserien och hela slutspelet. Vi har varit fantastiskt duktiga på att ställa om och nollställa mellan matcher. Det är bara att fortsätta göra så och inte titta för långt fram.
Hur stor är längtan efter ett guld i Luleå?
– Den är helt enorm såklart, men det är inte avgjort än. Det är matchen på torsdag som gäller nu och vi ska göra allt vi kan för att vinna den, säger han.
SE HELA INTERVJUN MED ERIK GUSTAFSSON:
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)