Luleås segertåg rullar vidare. Mot Timrå kom lagets nionde raka vinst och därmed befäster de sin position i toppen av SHL. Norrbottningar har ligans hetaste spelare i Joel Lassinantti. Luleåmålvakten stod samtliga åtta matcher i februari och vann alla åtta. På dessa släppte han i snitt in 0,87 mål per match och hade över 96 i räddningsprocent. Mot Timrå valde serieledarna att vila sin stjärnmålvakt och därmed fick Niklas Rubin, 23, chansen för första gången på en dryg månad.
– Joel har varligt helt magiskt, det kan man inte ta ifrån honom. I början var det lite ovant, men det var bara att förbereda sig som man alltid gjort, säger Rubin till C More.

Niklas Rubin. Foto: Pär Olert/Bildbyrån.
Man kan inte säga annat än att Rubin verkligen tog chansen. Rubin höll karriärens första SHL-nolla då han räddade samtliga 19 skott.
– Det spelar ingen roll om det är en nolla eller etta. Det viktigaste är en seger, men klart nollan är en bonus, säger Niklas Rubin.
– För mig personligen var det en ganska svår match. Har inte mycket att göra i de två första, men i tredje är det lite mer. Vi gör en fantastisk match, säger Rubin.
Luleå fick en drömstart på matchen då Karl Fabricius hittade Niklas Olausson framför mål och den 32-årige centern satte ledningsmålet. I andra perioden gjorde Daniel Sondell 2-0 och det blev också slutresultatet. För Timrå var det tolfte förlusten på de 13 senaste matcherna.
– Helt okej. Vi kan lite till. Vi skapade inte tillräckligt mycket för att vinna. De är bra defensivt men vi måste skapa mer, säger Timrås Emil Berglund till C More.
Allt var dock inte positivt för Luleå. Backtalangen Nils Lundkvist tvingades utgå efter en duell med Timråbacken Oskar Drugge och Lundkvist föll in i sargen med benen före.
För Luleå väntar HV71 på tisdag medan Timrå tar emot Örebro på hemmaplan.





