HockeyNews
PLUS

Rasistskandal skakar ukrainsk hockey – fördöms av IIHF-presidenten

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Den ukrainska hockeyn skakas av en rasistskandal.

Landslagsforwarden Andrei Deniskins rasistiska gester fördöms av den nye IIHF-presidenten Luc Tardif efter incidenten.

ANNONS


Det var i mötet mellan Krementjuk och Donbass Donetsk i den ukrainska ligan som den ukrainske landslagsforwarden Andrei Deniskin gjorde en rasistisk gest mot den amerikanske backen Jalen Smereck.

ANNONS


Efter att ha skrikit mot Smereck, som är svart, låtsades Deniskin skala en banan med sina händer och han fick matchstraff.


ANNONS


På måndagen reagerade många i hockeyvärlden mot händelsen i Ukraina och den nyvalde presidenten för Internationella ishockeyförbundet (IIHF), Luc Tardif, säger:


– IIHF fördömer på starkast möjliga vis Andrei Deniskins aktion. Det finns ingen plats för sådana uppenbara rasistiska och osportsliga gester i vår sport och i samhället.


– Det här är en attack mot de ideal och värden i vår sport och vi kommer att se till att alla nödvändiga undersökningar görs så att dessa etiska överträdelser bestraffas på ett tillräckligt sätt.


LÄS MERStjärnvärvningen kör för fullt – Dale Weise hoppas på spel mot Brynäs


Andrei Deniskin, 23, spelade för Ukrainas landslag förra säsongen. Jalen Smereck, 24, är ny i den ukrainska ligan och spelade för AHL-laget Tucson innan han tog klivet till öst.


Den ukrainska ligan har inlett en utredning och understryker att rasism inte har någon plats i samhället, rapporterar ESPN.


Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2