I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
New York Rangers fick en riktig mardrömskväll när laget kördes över av Boston Bruins med hela 10–2 under lördagen. Efter matchen var lagkaptenen J.T. Miller mycket kritisk.
– Det här är så illa som det kan bli, sade Miller, som själv gjorde ett av Rangers två mål.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
Mika Zibanejad gjorde Rangers ledningsmål, men sedan var det roliga slut. Bruins vann med 10–2, en chockförlust för Rangers som har en tyngre säsong där man ligger utanför slutspelsplatserna.
J.T. Miller betonade vikten av hur laget nu väljer att svara på förnedringen.
– Det enda som betyder något nu är att det här ska svida. Det ska få dig att vilja spy, och sedan måste man svara – i morgon och dagen efter.
I målet fick Jonathan Quick en tung kväll och släppte in sex mål på 20 skott innan han byttes ut. Ersättaren Spencer Martin släppte därefter ytterligare fyra mål på 14 skott.
Även assisterande lagkaptenen Vincent Trocheck delade Millers frustration efter matchen.
ANNONS
– Det måste nästan bli en total omstart. Börja om helt från grunden, och det börjar med hjärta, sade Trocheck.
Förlusten var Rangers tredje raka och innebär att laget fortsatt ligger näst sist i Metropolitan Division. New York är poängmässigt jämsides med New Jersey Devils, men har spelat två matcher fler.
– Det enda som betyder något är en reaktion, upprepade Miller.
Rangers missade slutspelet ifjol, året efter att man gick till conference-final och var en stor kandidat till att vinna Stanley cup.
Rangers får chansen att studsa tillbaka redan på måndag kväll när Seattle Kraken gästar Madison Square Garden.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
