HockeyNews
PLUS

Rahimi anmäld till disciplinnämnden för filmning – riskerar böter

(23750) Daniel Rahimi
Bildbyrån

Publicerad: 27 oktober 2022

FacebookXWhatsApp

Björklövens Daniel Rahimi anmäls till disciplinnämnden för diving. Detta efter en situation i onsdagens match mot Almtuna.

ANNONS

Det har blivit hårdare tag gentemot filmningar och förstärkningar i svensk hockey den här säsongen. Under säsongen har flera spelare anmälts till disciplinnämnden för filmning och förra veckan dömdes Karlskogas målvakt Marcus Hellgren Smed till böter på 5 000 kronor för filmning.

Nu har Daniel Rahimi anmälts till disciplinnämnden för diving (filmning) efter Björklövens match mot Almtuna i onsdags. Det efter en situation i mitten av den tredje perioden där Jesper Norbäck i Almtuna blev utvisad för interference efter en duell när Rahimi var på väg mot sargen för att jaga pucken. 

ANNONS

LÄS MER: Duo döms till böter – Karlskogaspelare fälls för filmning

Daniel Rahimi klarade sig utan utvisning i situationen i matchen men nu ska disciplinnämnden behandla anmälan och Daniel Rahimi riskerar att dömas till böter. Under säsongen har fyra spelare i Hockeyallsvenskan blivit anmälda för diving och tre av dem, Nikita Tolopilo, Isak Mantler och Hannes Lindström, har friats.

Björklöven vann matchen mot Almtuna med 4–1.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden NORR50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i NORR50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS