Zion Nybeck stod för en strålande grundserie i AIK. 44 poäng på 52 omgångar gjorde honom till en av AIK:s poängstarkaste spelare.
Formen tycks hålla i sig även i slutspelet – iallafall såhär långt.
Tre kassar på tre slutspelsmatcher är 21-åringens facit.
– Hyfsat ändå, jag tycker väl att jag kan involvera mig lite mer i spelet men överlag godkänt. Men kan upp några snäpp, säger han om sitt spel i de tre första slutspelsmatcherna.
Nybeck blev AIK:s enda målskytt i 4-1-förlusten mot Mora. Lagkaptenen Richard Gynge skickade pucken mot mål och sedan tog 21-åringen över.
– Bra ingång av Fitzgerald och Gynge där sedan får han ett skott och jag har öppen kasse. Det var ett ganska enkelt mål.
21-åringen tar med sig en grej från matchen.
– Jag tycker inte alls vi spelar bra i de två första perioderna så det är väl inte så konstigt att de tar ledningen. Vi gör en hyfsad tredje, det är det vi får ta med oss.
Förstakedjan kan mer
AIK har gjort nio mål under slutspelets tre inledande matcher. Fjärdekedjan med William Ignberg Nilsson, Oskar Magnusson och Christofer Björk har byggt vidare på den känslan de hade i slutet av grundserien och noterats för fyra av dem.
Förstakedjan med Richard Gynge, Zion Nybeck och Gerry Fitzgerald har även de skapat en del.
– Bra tycker jag, jag tycker vi kompletterar varandra bra. Fitzgerald har ett jäkla skott och bra spelsinne och Gynge är som jag sagt innan nog bäst i ligan framför kassen. Så vi kompletterar varandra bra.
Kedjan har gjort två kassar i spel fem mot fem under slutspelet, Nybeck tycker att de har mer att ge.
– Jag tycker vi alla tre kan upp något snäpp till, vi producerar ändå men vi vet att vi har mer att ge.

