I samarbete med

Växjö Lakers har gjort klart med en ny back. Det handlar om den amerikanske högerfattade försvararen Brogan Rafferty, som har skrivit på ett tvåårskontrakt.
Den 30-årige backen har gjort sig känd för sin goda skridskoåkning och sin spelförståelse, skriver Växjö Lakers på sin hemsida.
Rafferty har noterats för tre grundseriematcher i NHL med Vancouver Canucks. Men främst har Rafferty spelat i AHL där han samlat på sig bred erfarenhet, totalt har spelat 308 grundseriematcher, gjort 168 poäng och etablerat sig som en offensivt stark högerfattad back.
Under säsongen 2022/2023 bidrog han starkt till att ta sitt lag Coachella Valley Firebirds till final i Calder Cup-slutspelet. Under den säsongen stod han för 51 poäng på 72 matcher och hade ett plus/minus-resultat på +28 i grundserien.
Han har även tillhört Detroit Red Wings och spelat träningsmatcher med NHL-laget (bilden).
Kontraktet med Växjö Lakers innebär det första utlandsäventyret i karriären för honom.
– Det känns väldigt spännande att ha signat med Växjö Lakers. Klubbens beslutsamhet över att vinna och spelstilen tilltalar mig väldigt mycket. Jag har dessutom bara hört bra saker om staden och fansen, så jag tror det kommer vara den perfekta platsen för mig och min familj. Jag hoppas kunna bidra till att Växjö Lakers blir ett konkurrenskraftigt lag i SHL, säger Rafferty till klubbens hemsida.
– Brogan är en back vi har haft ögonen på i några år. Med sitt exceptionellt fina passningsspel passar han riktigt bra in i vårt spelsätt, säger sportchefen Henrik Evertsson.
Kommentarer
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
