
Det har fått SM-finalisten att se över sin backsida, och under måndagen stod det klart att man gjort klart med den amerikanen backen Ryan McKiernan.
Den 31-årige amerikanen kommer närmast från tre säsonger i den tyska ligan där han senast stod för 25 poäng på 38 seriematcher för Berlin innan han fyllde på med 10 poäng, varav sju mål, på nio slutspelsmatcher.
– Jag skulle beskriva hans spel som en kombination av Niklas Hansson och Mortiz Seider. Han är även erfaren och har spelat i flera olika ligor nu. Han fortsätter att växa. Han passar bra in i den mall vi har för vilka personer och spelare vi vill jobba med här. Han har bra utbildning och har fortsatt bli bättre under hela karriären, säger Chris Abbott till klubbens hemsida.
Säsongen 2014–15 spenderade McKiernan i hockeyallsvenskan med AIK.
































