Varken 22-årige Tobias Normann eller 29-årige Antoine Bibeau hade gjort en seniormatch i svensk hockey inför säsongen. Nu, med en omgång kvar av grundserien, är de ligans bästa målvaktspar rent statistiskt.
– Tobias hade kanske en liten tuff försäsong men har i serien tagit kliv efter kliv och varit väldigt viktig för oss. Han har kanske haft en liten dipp förutom mot derbyt men är verkligen påväg tillbaka. Man kan räkna på en hand de gånger han haft en tuff match. Han klev in när Bibeau blev skadad i omgångar och gjorde det väldigt bra, säger Heino-Lindberg.
Antoine Bibeau med meriter från AHL och NHL värvades av en anledning, han var tilltänkt som första målvakt men en stökig säsong gjorde att Normann fick chansen att kliva fram.
Därför spelas Bibeau
Bibeau har enbart stått 28 omgångar och för att vara tilltänkt som en första målvakt är det ganska lite, menar Heino-Lindberg.
Det är därför han vaktat kassen de senaste omgångarna.
– Det är alltid bra att hålla igång båda målvakterna. Normann har lirat mycket så vi kände att vi ville ge Bibeau lite mer. Han har också gjort det väldigt bra och nu har vi placeringar att spela om, han har varit bättre. Det är Anton som väljer vem som ska stå, men det är givetvis dag till dag. Men Bibeau var etta, Normann tog över det medan Bibeau blev skadad.
AIK har valt att Anton Blomqvist ska ha ansvaret över vilken målvakt som ska stå, det för att Bibeau och Normann ska kunna diskutera med Heino-Lindberg om valet utan att de kan hamna i en konflikt.
– Då kan jag ändå inte göra någonting åt det, jag kan säga att jag håller med eller att jag inte håller med. Jag vill att de ska kunna komma till mig och vara arga för att de inte fick stå och att vi på så sätt kan kolla på det.
Ingen etta
Imorgon väntar den sista grundseriematchen innan slutspelet drar igång. AIK kommer inte att gå in i slutspelet med någon tydlig första målvakt. Däremot menar Heino-Lindberg att det kan sändas ut en signal i och med målvaktsvalet imorgon när Almtuna gästar Hovet.
– Vi kommer att gå in i slutspelet med den som spelar bäst. Den som börjar imorgon kan man ju tänka sig börjar sedan också. Men det går att se på flera sätt, börjar Bibeau imorgon kan man tänka sig att han inleder slutspelet också, men samtidigt är det möjligt att Normann ges speltid imorgon också eftersom det var ett tag sedan och han gjort det bra.
Att målvaktsspelet fortsätter vara av hög kvalitét i slutspelet är ytterst viktigt.
– Det tillsammans med special teams är helt avgörande.






