HockeyNews
PLUS

Pettersson nära VM-comeback

Petter Arvidsson /Bildbyrån
Petter Arvidsson /Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

KÖPENHAMN. Elias Pettersson blev sjuk och missade senaste matchen mot Österrike – men succéjunioren är på väg tillbaka.

I dag när Tre Kronor tränade på is igen var Pettersson tillbaka på egen hand – och är aktuell för comeback mot Slovakien på lördagen.

– Vi hoppas och tror att han kan spela i morgon, säger förbundskapten Rikard Grönborg.

ANNONS

Här kan ni läsa senaste Tre Kronor-nyheterna


Elias Pettersson har spelat sig in i det svenska VM-laget och har fått chansen att spela i en kedja med Detroits Gustav Nyquist och lagkaptenen Mikael Backlund.

ANNONS

Efter två poänglösa matcher lossnade det i den tredje mot Frankrike och Pettersson stod för både sitt första mål och sitt första assist i mästerskapet.

Men när Tre Kronor klev ut och värmde på is under förmiddagen inför den fjärde VM-matchen mot Österrike så saknades Pettersson – på grund av sjukdom.

– Han har haft en förkylning, säger Tre Kronors läkare Björn Waldebäck.

Tränade inte på is med laget

På torsdagen var hela truppen ledig och tränade inte tillsammans – under fredagsförmiddagen var Tre Kronor tillbaka på is igen men Pettersson tränar inte med resten av laget.

Däremot är han på bättringsvägen och rör på sig på egen hand.

Det här ökar förstås chanserna att Elias Pettersson är tillbaka i spel redan i morgon när Tre Kronor möter Slovakien. Starttid 12.15.

– Han kände sig bättre och mår bättre. Han har varit på cykeln i dag. Vi hoppas och tror att han kan spela i morgon, säger förbundskapten Rikard Grönborg.

I Elias Petterssons frånvaro flyttades Los Angeles-forwarden Adrian Kempe in på Växjöstjärnans plats i kedjan med Nyquist och Backlund och Kempe spelade även i den andra powerplayenheten. Frågan är om Elias Pettersson återtar sin plats kedjan med Backlund och Nyquist.

– Det får vi se, säger Rikard Grönborg.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Henrik Sjöberg är expert och repoerter på Hockeynews.

Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.

Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2